Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Субсидійна лихоманка

Як насправді вiдбувається оформлення документів на пільги
7 грудня, 2006 - 00:00
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

З початку місяця служби соціального захисту працюють у посиленому режимі: постанови й розпорядження місцевої влади та Кабінету Міністрів зобов’язують соціальних працівників більше та краще працювати над оформленням субсидій. Як саме реформовано отримання пільг на оплату житла і організовано роботу відповідних відділів, «День» досліджував у одному із районів Києва.

У жеку № 7 Оболонського району приймальні години — з 9 до 18 кожного робочого дня з перервою на обід. По середах соціальні працівники починають працювати о десятій, а клієнти відділу субсидій займають чергу ще за півгодини до початку прийому. Втім, аж такого ажіотажу немає: чекати під дверима доведеться з півгодини. Але раз на раз не випадає, бо розмір черги і успішність оформлення документів значно залежить від заселеності району. За словами виконуючого обов’язки начальника управління праці та соціального захисту населення Василя Ткаченка, за останній тиждень в Оболонському районі міста було оформлено 227 субсидій, надано 278 консультацій з цього приводу, ще понад сто звернень відбулося через телефонну «гарячу лінію» управління. У різних мікрорайонах попит на субсидії різний: кількість відвідувачів за день коливається від 2—4 до тридцяти. Ще більше киян приходять до жеків консультуватися й збирати довідки.

Оформляти субсидії сьогодні ще не так просто, як обіцяє уряд. Річ у тім, що новий перелік документів — довідка про доходи і про склад сім’ї — досі не затверджений, і поки що пенсіонерам і малозабезпеченим треба приносити ще кілька паперів. Кабмін обіцяє уже найближчим часом офіційно скоротити кількість довідок до двох, а поки що до жеку треба нести ще статистику споживання води, газу та електроенергії за останні півроку, довідку про заборгованість, довідку про попередні субсидії.

Неприємності підстерігають і з іншого боку: щоб здати до відділу субсидій довідку про доходи, треба завірити її, наприклад, у бухгалтерії, а довідку про родину — взяти у паспортному столі. Тим часом ці супутні установи не переведено на спеціальний графік роботи, а значить — реальний режим роботи відділу субсидій скорочений у кілька разів. Щоправда, жеки вирішують ці проблеми власними силами: кореспонденти «Дня» стали свідками того, як у неприймальний час бухгалтерія жеку підписала потрібні довідки. Василь Ткаченко запевнив, що, коли треба, разом із відділом субсидій на повну силу працюватимуть і інші установи — поки не задовольнять усі прохання й не поставлять усі печатки.

Процедура оформлення субсидії за наявності повного переліку документів триває недовго: залежно від того, як швидко клієнт розбереться, що й куди записувати у спеціальних бланках. На кожного відвідувача — по спеціалісту соціальної служби, котрий детально роз’яснює, як формулювати запит, куди вписувати номери квитанцій тощо. Та навіть якщо у вас є при собі не всі довідки — нічого страшного. Соціальні працівники оформляють те, що є, і погоджуються відкласти справу до того моменту, коли відвідувач принесе решту.

Слід пам’ятати також і про те, що за свідоме неправильне оформлення документів — скажімо, заниження доходів — передбачено не тільки відміну субсидії, а й стягнення її в подвійному розмірі. Таким чином за чотири місяці в Оболонському районі було накладено штрафів на 81 тисячу гривень. «Ми наголошуємо на тому, що вся інформація перевіряється, — пояснює провідний спеціаліст персоніфікованого відділу жеку № 507 Галина Костюченко. — Та, власне, таких справ не так уже й багато».

Серед відвідувачів відділу субсидій здебільшого люди, які раніше або й зараз користуються пільгами. Для них у процедурі оформлення нічого страшного немає. «Та я точної суми не знаю, — розповідає пенсіонер. — Розрахунками займається дружина, а я відношу та сплачую. Ось список документів переписав, щоб нічого не переплутати, і ще завтра довідку донесу». Ще одна жінка оформляє субсидію вперше і трохи нервується, каже — важко скрізь все оббігати, тим більше, що син інвалід. «А для інвалідів тут не субсидію треба», — зауважує В. Ткаченко. «А я за інвалідністю й не подаю нічого, — відповідає жінка. — Мені б за житло якось заплатити...»

Що робити, якщо ще невідомо, скільки доведеться сплачувати за послуги, або чи має родина право на субсидію? За словами відвідувачів відділу субсидій, часом для отримання пільг не вистачає кількох гривень. Василь Ткаченко ж пояснив, що при управліннях праці й соціального захисту створено спеціальні комісії, котрі розглядають подібні випадки і доволі часто ухвалюють рішення про надання пільг.

Ольга ПОКОТИЛО, «День»
Газета: 
Рубрика: