Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Судний день для Тарасюка й Гриценка

15 листопада, 2006 - 00:00
ВЧОРА МОРОЗ ПРИГРОЗИВ ДЕПУТАТАМ, ЩО ПОЗБАВИТЬ ЇХ МАНДАТІВ ЧЕРЕЗ КУРІННЯ В ГРОМАДСЬКИХ МІСЦЯХ. А ЗА ГОЛОСУВАННЯ ЧУЖИМИ КАРТКАМИ — ЖОДНИХ ПОКАРАНЬ / СХОЖЕ, САМ ЮРІЙ ПАВЛЕНКО НЕ ОЧІКУВАВ, ЩО Є НАСТІЛЬКИ ЦІННИМ МІНІСТРОМ У СКЛАДІ НИНІШНЬОГО УРЯДУ. ВЧОРА УСІ — ВІД КОЛЕГ ПО КАБМІНУ ДО СПІКЕРА — ВМОВЛЯЛИ ЙОГО ЗАЛИШИТИСЯ

Міністри-нашоукраїнці Юрій Павленко та Юрій Поляченко поки що залишаються на своїх місцях, учора очікуваної відставки не відбулося. Спікер Олександр Мороз навіть запропонував Юрію Павленку відкликати свою заяву. «Якщо ви патріот, то, будь ласка, заберіть заяву й працюйте спокійно», — припрохував Мороз Поляченка. У кулуарах Ради молодий міністр зазначив, що поки не змінив свого рішення, щоправда додав, що готовий і надалі реалізовувати ту політику, яку реалізовував протягом останніх двох років.

А от іншим міністрам-нашоукраїнцям Борису Тарасюку й Анатолію Гриценку реалізовувати політику не дають. В ефірі «1+1» один із лідерів Партії регіонів Євген Кушнарьов заявив про те, що Віктор Янукович вніс офіційне представлення Президенту й голові Верховної Ради про недовіру міністру закордонних справ України Борису Тарасюку. Щоправда, з якихсь незрозумілих причин документ до Ради ще не потрапив.

Сьогодні на нас чекає дуже драматичний політичний день, коаліція заслухає звіти «опальних» міністрів, а після матиме можливість відправити їх у відставку. Тим більше що закон, у принципі, дозволяє це зробити. Існує конституційна норма, згідно з якою парламент має право звільнити міністрів, і в ній немає виключень щодо того, чи це міністри за квотою Президента, чи ні. Навіть радник Президента України з політичних питань Тарас Стецьків робить невтішні прогнози: «Я вважаю, що відставка міністрів швидше за все відбудеться. Це яскрава ознака того, що Партія регіонів як провідна сила антикризової коаліції все ж таки пішла шляхом реваншу». Проте є тут одна правова заковика: звільняти міністрів парламент може, а призначати ні. Це прерогатива Президента. Тож Віктор Ющенко цілком може повторно внести кандидатури Тарасюка й Гриценка на розгляд парламенту. Причому ще раз і ще раз. А там уже й до розпуску парламенту не далеко. Відомо: якщо протягом 30 днів не буде повністю сформований уряд, Президент України має право розпустити парламент. До речі, Президент протягом 30 днів може взагалі не подати нові кандидатури на ці посади. І це також може стати підставою для розпуску. Крім того, у випадку звільнення Тарасюк і Гриценко можуть працювати необмежений час у статусі виконуючих обов’язки. Напевно, це розуміють і в Партії регіонів. На думку політолога Вадима Карасьова, прем’єр не надто відверто гратиме на «знищення» міністрів, однак спокійно жити він їм також не дозволить. «Тиснутиме на них, щоб вони самі подали у відставку. А потім намагатиметься підібрати з Ющенком компромісні кандидатури міністрів», — вважає політолог.

Тим часом фракція блоку «Наша Україна» заявила про намір просити Конституційний Суд дати роз’яснення щодо механізму звільнення міністра закордонних справ і міністра оборони. Про це з трибуни Верховної Ради заявив Михайло Поживанов. Крім того, «Наша Україна» вважає це посяганням на конституційні повноваження Президента. «Без рішення КС легітимність дій парламенту викликає сумніви», — сказав Поживанов.

Саме Ющенко вчора заявив, що задоволений роботою Тарасюка й Гриценка. «Ті обставини, які є сьогодні, в тому числі звіт міністра закордонних справ і міністра оборони, я розглядаю не в контексті ревізії зовнішньополітичного курсу», — сказав Ющенко. І наголосив, що міністр закордонних справ Борис Тарасюк і міністр оборони Анатолій Гриценко весь час реалізовували зовнішньополітичний курс України, визначений законодавством України.

Олена ЯХНО, фото Леоніда БАККА, «День»
Газета: 
Рубрика: