Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Свято слухняності

Валерій ПИСАРЕНКО: БЮТ нічого не втратив
4 червня, 2008 - 00:00
ОЧЕВИДНО, НЕДАРЕМНО ЮЩЕНКО, ТИМОШЕНКО ТА ЯЦЕНЮК ТАК ДОВГО ВЕЛИ ПЕРЕГОВОРИ НА БАНКОВІЙ В ЦЕЙ ПОНЕДІЛОК — ТИМЧАСОВЕ ПЕРЕМИР’Я ДОСЯГНУТО / ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Учора у Верховній Раді з самого ранку спостерігалося дивне єднання. Не було блокування трибуни — тиша та благодать. Спочатку прийняли присягу 11 нових депутатів, які замінили своїх вибулих однопартійців, які перейшли на постійну роботу до уряду та інших органів влади. Потім у присутності Віктора Ющенка та Юлії Тимошенко прийняли присягу суддів Конституційного Суду — Сергія Вдовиченка, Юрія Нікітіна та Юрія Бауліна. Всі троє — за квотою глави держави.

Після того, як депутати та судді благополучно прийняли присягу, коаліція заповзялася дружно голосувати за президентську редакцію закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України». Історія цього нещасливого документа така: спочатку його було розроблено урядом, потім ветовано СП, а потім він усе ж таки потрапив до Верховної Ради з правками Президента.

Але, очевидно, якась зла доля переслідує цей закон. Під час голосування систему «Рада» заклинило. Вона показала, що депутати натиснули на кнопки, а ось загальну кількість голосів полічити категорично відмовлялася. Регіонали на цей технічний збій відреагували радісними вигуками. Голова ВР Арсен Яценюк помітно занервував. Став погрожувати програмістам, які «не вміють працювати з комп’ютерами», звільненнями. «У нас не може бути, як у людей. Не вмієте працювати — покладіть мені заяви на стіл і йдіть працювати на ферму».

Але зрештою закон таки проголосували — «за» висловилося рівно 226 нардепів. Закон тут же було підписано Головою ВР і Президентом.

Зрозуміло, що сьогоднішня одностайність — це результат коаліційних торгів. І в цих торгах, схоже, стратегічно виграв Президент — в обмін на бюджетний закон Тимошенко привела до присяги суддів, лояльних до СП. Тепер легко собі уявити, як наш «неупереджений» Конституційний Суд ставитиметься до постанов уряду, не говорячи вже про бютівський варіант Конституції!

Проте бютівець Валерій Писаренко вважає, що блок і уряд учора нічого не втратили. Мовляв, Конституційний Суд уже давно працює на широку коаліцію Банківської та Партії регіонів.

— Зараз вони остаточно оформили й закріпили ситуацію в КС, яка фактично підтверджує існування широкої коаліції. У КС сьогодні працює більшість Президента та Партії регіонів. Більше того, ті судді, яких було призначено (дуже цікава конфігурація) — одного від Президента, одного від Регіонів, одного від Балоги. Ось такий формат широкої коаліції. БЮТ нічого не втратив, а лишень дав можливість Партії регіонів ще раз показати, що вони фактично працюють у складі широкої коаліції.

Ми готові, що широка коаліція працюватиме в різних напрямках. ЦВК сьогодні — це широка коаліція (Президент — Партія регіонів), СП — це набір урядовців із тіньового уряду, від Президента і від Балоги. РНБО — секретар Раїса Богатирьова. Генпрокуратура сьогодні виконує вказівки Балоги та Колесникова. Тому формат широкої коаліції вже існує. І на сьогоднішній день ми лише даємо їм можливість зафіксувати, в якому місці вони ще об’єдналися.

— А навіщо ви їм даєте таку можливість?

— Але ми ж не можемо впливати на те, що записано в процедурі. Як би ми сьогодні виглядали, якщо б заблокували трибуну. Мабуть, це було б неправильно. Єдине, що показав сьогоднішній день, це те, що до парламентських форм боротьби не готова Народна самооборона. Як мені пам’ятається, вони з ранку говорили, що блокуватимуть трибуну. Як бачте, жоден з їхніх представників не опинився біля трибуни.

— Якщо вже ми заговорили про «Самооборону», то чи згодні ви, що щодо Луценка та Жванії застосовують політичні репресії?

— Ющенкові зараз потрібно взяти під контроль партію, яку він вів на вибори. У нього зараз немає більшості в «Нашій Україні», яка здатна проголосувати за вихід із демократичної коаліції та перехід до широкої коаліції. Тому явно обрано лідерів усередині «Нашої України» і ці лідери зараз зазнають політичних репресій. Те, що зараз відбувається, це, звичайно, «театр абсурду» з одним актором — Президентом.

Олена ЯХНО, «День»
Газета: 
Рубрика: