Такого ще не було: до України вчора ввечері прибув прем’єр-міністр Росії Володимир Путін, але до приземлення його літака зовсім мало хто в Україні знав, якої мети хоче досягти цим своїм візитом глава російського уряду. Не мали інформації про це ні в російському посольстві в Києві, ні в Міністерстві закордонних справ України. Лише відповідальне джерело в коаліції взяло на себе клопіт визначити мету цього таємничого візиту: це конкретизація підписаних у Москві угод щодо газу і Чорноморського флоту, напрацювання механізмів для їхньої реалізації. Які ще потрібні механізми?..
Виявляється, без них не обійтися. Вчора Юлія Тимошенко заявила, що нова влада України, уклавши знакову угоду з Росією щодо Чорноморського флоту, поставила під загрозу слабку демократію й незалежність країни. «Це відкидає Україну на 20 років назад у Радянський Союз, — цитує Тимошенко автор статті у «Файненшнл Таймс» Роман Олеарчик. — Незалежність під загрозою. Я не хочу, щоб наша країна потрапила під авторитаризм і контрольовану демократію. На кону — безпека Європи і всього регіону». Екс-прем’єр також нагадала, що Росія використовувала кораблі ЧФ під час війни з Грузією в серпні 2008 року. «Ми можемо автоматично бути втягнутими в одну зі сторін конфлікту. У гіршому разі, ми можемо втратити Крим», — зазначила Тимошенко, але підтвердила своє бажання налагоджувати гармонійні відносини з Росією, зберігаючи позиції України на шляху до членства в Європейському Союзі.
І невипадково джерело обмовилося: «Ймовірно, відбудеться зустріч із цією злобною пані». Ось тепер зрозуміло. Путін «виховуватиме» свою добру приятельку, з якою свого часу налагодив ділові взаємини в січні 2009 року, що завершилися підписанням відомих газових контрактів. Чи обмежиться він при цьому лише захистом від її нападок усе тієї ж «контрольованої демократії», чи спробує нагадати їй про закриту в Росії кримінальну справу і натякне, що знову відкрити її за нинішніх обставин простіше простого?..
Тим часом джерело, близьке до уряду, повідомило «День», що прем’єр РФ чи то братиме участь, чи то готуватиме засідання міжурядової комісії, у складі якої створено безліч робочих груп...
Дивна справа: і коли це прем’єрові доручалося готувати якісь, нехай і найвищого рівня, засідання? Але тут дещо, дійсно, сходиться: візит-то одноденний, а засідання розпочнеться в середу. Нічого не станеться, якщо глава уряду у поті чола попрацює на своїх клерків, а потім зі спокійною совістю відлетить або повернеться чи то до Австрії, чи то до Італії, щоб налагоджувати південногазовий потік в обхід України. Сміх, та й годі!
Це джерело не підтвердило й не спростувало можливість побачення Путіна й Тимошенко: мовляв, не наша це робота їх організовувати... А от це ще як сказати. Адже Тимошенко присягнулася, що не допустить ратифікації газо-флотських угод, наміченої на сьогодні. А Путін одразу відреагував. Після церемонії підписання документів зі своїм італійським колегою Сильвіо Берлусконі він заявив, що Росія не затягуватиме реалізацію великих інфраструктурних проектів у сфері енергетики, в тому числі й у зв’язку з ситуацією в Україні. «Але ви самі бачите, що відбувається в Україні в зв’язку з цим: іде внутрішньополітична метушня довкола цих домовленостей, деякі представники опозиції вже заявили, що якщо вони прийдуть до влади, то порушать ці домовленості, тому затягувати з великими інфраструктурними проектами, що підвищують енергобезпеку в Європі, не варто», — наголосив Путін. І тут два варіанти: або ж вони з Тимошенко до цих пір, як у січні 2009-го, — в одній запряжці, і тоді жодної зустрічі не буде, тому що Путіну саме на руку така українська опозиція, завдяки якій можна й надалі, незважаючи на відновлення дружби з Україною, прокладати Південний потік і не гарантувати Україні обсяги прокачування газу по нашій ГТС. Якщо це так, то зустрічі з лідером опозиції в нього не відбудеться. А якщо буде, то це свідчить про те, що сусідній прем’єр вирішив навести в нас повний порядок: угамувати й усмирити забіяк. Січневий досвід спілкування з Тимошенко в 2009-му дорогого вартий! От прем’єра й запросили розкласти папірці в залі засідання міжурядової комісії.