«Ромська мрія» — фільм про циган Закарпаття, які досягли успіху й є прикладом для наслідування в очах оточення, відкрив ХХ Мандрівний фестиваль документального кіно про права людини Docudays.ua на Донеччині. Вже четвертий рік поспіль завдяки організації «Донецький меморіал» цей фестиваль проходить на території виправних установ Донецької області. У нинішньому році 16 жовтня першою приймала фестиваль виправна колонія № 97 у Макіївці.
Активісти «Меморіалу» впевнені, що за допомогою якісного документального кіно, де показані вдалі життєві приклади, можна істотно знизити відсоток рецидиву злочинів. Володіючи сильним візуальним рядом, документальне кіно часто демонструє інший, відмінний від злочину, метод вирішення складної життєвої ситуації, в якій люди опинялися до ув’язнення в місцях позбавлення волі або можуть опинитися після звільнення.
«Такі документальні фільми дають в’язням приклад віри у свої можливості, адже на волі іноді буває більше перепон, ніж за гратами», — ділиться враженнями про переглянуту стрічку Руслан Маламуш, один із ув’язнених колонії № 97.
Протягом місяця планується показувати по п’ять — шість документальних стрічок у всіх 20 виправних установах Донецької області. Більше того, намічено створення ряду кіноклубів, у яких будуть демонструватися крім документальних, ще й освітні стрічки. Спільна ініціатива «Донецького меморіалу» та оргкомітету Мандрівного кінофестивалю знайшла підтримку і серед керівництва державної пенітенціарної служби області. Однак сказати, що документальний кінематограф знаходить відгук у серцях всіх ув’язнених, буде неправильно. «Просто серед ув’язнених є ті, хто, отримавши підтримку в період відбування покарання, у тому числі за допомогою кіно, сюди більше не повернуться. І є ті, хто, не отримуючи подібної підтримки, повернеться в тюрму знову», — вважає Олександр Букалов, керівник «Донецького меморіалу».