Упродовж останніх днів сенатори США отримали по факсу кілька копій листа-звернення від неурядових організацій iз країн Центральної і Східної Європи і СНД iз вимогою відхилити два урядові фінансові проекти до бюджету США на 2001 рік. Ці проекти передбачають відрахування $310 млн. з американського гаманця на розвиток аграрного сектора країн Центральної і Східної Європи та СНД. Найбільшу стурбованість авторiв звернення, серед яких є чотирнадцять організацій з України, викликає те, що 30 млн. з цієї суми буде спрямовано на «розвиток і дослідження біотехнології в рослинництві». Автори листа вважають, що така щедрість зовсім не безкорислива. США посідає провідні позиції у світі з культивування і експорту генетично модифікованих рослин з 1996 року, коли почалося широкомасштабне поширення трансгенів. Американці тоді проголосили прихід нової ери біотехнології, де не буде місця голодним і хворим. Однак усе виявилося не так просто — посипалися дослідження, які доводили, що зміна генетичного матеріалу в рослинах може стати непередбачуваною для розвитку живого на Землі. Досі вчені сперечаються про це. Тут у гру вступила громадськість, засумнівавшись у чесності корпорацій, які володіють біотехнологією.
Внаслідок виступів проти трансгенів у Європі, США довелося знизити в цьому році площі, які засіваються генетично модифікованими рослинами. Більшість країн «третього світу», з голодом в яких мали намір боротися біотехнологічні компанії, офіційно заявили про те, що до трансгенів вони ставляться надзвичайно обережно. Так, світовий ринок не зустрів з обіймами досягнення американської технології. А пропозицію Сенату і Конгресу про направлення грошей у сільське господарство країн відстаючої Європи та СНД можна вважати спробою американського уряду намацати благодатний ринок для збуту своїх технологічних досягнень. «Ми не хочемо, щоб наші країни стали звалищем для генно-модифікованих культур і продуктів, які або непопулярні, або заборонені в Євросоюзі, до якого багато з наших країн прагнуть увійти», — наполягають у своєму зверненні неурядові організації. Автори листа пропонують американцям використати гроші на оцінку впливу трансгенів на здоров’я людей і природу.
ДОВІДКА «ЗЕЛЕНОГО ДОСЬЄ»
Генна інженерія — молода технологія, створена для поліпшення характеристик живих організмів шляхом пересадки в них чужого генетичного матеріалу, наприклад ДНК риби в помідор (щоб не підмерзав) чи бактерії в картоплю (щоб жук не їв). ГІ кардинально відрізняється від селекції тим, що її методи дозволяють долати бар’єри між видами, чого не відбувається в природі. В Україні офіційного дозволу на вирощування генетично модифікованих рослин поки що ніким отримано не було. Однак немає ніякої гарантії, що західні продукти, які купуються в нас, наприклад, чіпси, печиво, молочний порошок чи навіть пиво, не містять в собі генно-модифікованих інгредієнтів. Перевіряти чи маркірувати їх поки що ніхто не збирається.