Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Тепло з... гранули

Австрія допоможе Україні впроваджувати екологічно безпечні технології
18 жовтня, 2007 - 00:00
СЬОГОДНІ В УКРАЇНІ ЛИШЕ ОДИН ЗАВОД ІЗ ПЕРЕРОБКИ ТВЕРДИХ ПОБУТОВИХ ВІДХОДІВ, А ПОТРІБНІ ПОДІБНІ ПІДПРИЄМСТВА — В КОЖНІЙ ОБЛАСТІ / ФОТО МИХАЙЛА МАРКІВА

Високий рівень забруднення води та повітря, нераціональне використання природних ресурсів — це основні фактори, що змушують екологів та чиновників звертатися до зарубіжного досвіду і впроваджувати в Україні нові технології. В цьому плані Україна активно використовує досвід Австрії. Саме ця країна є взірцем для наслідування у використанні екологічно-безпечних установок. Австрійські підприємці мають багаторічний позитивний досвід у розробці та впровадженні власних технологій і обладнання. Усі вимоги ЄС щодо екологічної політики Австрія виконала ще у 2003 році.

За словами віце-президента Палати економіки Верхньої Австрії Ульріке Рамбер-Коллер, Україна має вирішити багато завдань щодо екологічного захисту довкілля. Йдеться про утилізацію промислових відходів, переробку стічних вод та використання альтернативних джерел енергії. Наразі 150 австрійських підприємств з природоохоронної та енергопромислової галузей мають свої філії в Україні. Пані Ульріке переконана, що українські фахівці швидко налагодять з ними контакти і перейматимуть австрійський досвід.

— У нас дійсно є чому повчитися, — продовжила віце-президент. — В Австрії 90% проточної води належить до I та II класу. Щороку скорочується частка відходів, що залишається у непереробленому вигляді. Наші підприємства активно переходять на використання біопалива. Це — сонячний підігрів води, виробництво енергії з біомаси (наприклад, зерна рапсу), а також виробництво тепла за допомогою паливних гранул, які дають 90% енергозбереження. Скоротити викиди в повітря шкідливих речовин нам вдалося за рахунок використання пального з відновлювальних джерел енергії — біогазу та біоетанолу.

Як розповіла пані Ульріке, для будівництва житла австрійці наразі використовують екологічно чисті та енергозберігаючі матеріали. Для обігріву таких будинків потрібно всього 50 кіловат/годин. А будинки, зведені за старою технологією, потребують енергії у шість разів більше.

Оскільки австрійські технології викликають зацікавленість України, то за останні два роки експорт продукції з Австрії зріс на 40%. Збільшилася закупівля нових технологій з використання біопалива, екологічного струму (вітряні млини, сонячні акумулятори), переробки відходів та утилізації води.

— Щоб поглибити обмін досвідом у цій галузі, Міністерство охорони навколишнього природного середовища України та міністерство охорони сільського, лісового та водного господарства Австрії найближчим часом підпишуть меморандум про співпрацю у сфері екології, — розповів перший заступник міністра охорони навколишнього природного середовища Святослав Куруленко. — Підписання меморандуму відкриє для України можливості отримати інвестиції для впровадження екологічно-безпечних проектів. Оскільки будівництво одного сміттєпереробного заводу коштує 15—20 мільйонів євро, то наразі в Україні завод з переробки твердих побутових відходів працює лише в Краматорську (Донецька область). Використовуючи австрійський досвід та інвестиції, ми зможемо збудувати такі заводи у кожній області України. Наразі завершується будівництво нових сміттєсховищ для сміття у кожному регіоні країни.

Як зазначив Святослав Куруленко, в Києві триває будівництво заводу з утилізації стічних вод. А нещодавно Міністерство охорони навколишнього природного середовища України схвалило 10 проектів для впровадження екологічно-безпечних технологій вартістю близько трьох мільярдів євро. Серед них і проект реконструкції системи водопостачання в Криму та Донецьку спільно з австрійськими компаніями.

Окрім утилізації промислових відходів, українські підприємці спільно з австрійськими колегами планують використання альтернативних джерел енергії та енергозберігаючих технологій.

За словами голови Національного агентства України з питань ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів (НАЕР) Євгена Сухіна, в нашій державі є великий потенціал альтернативних та місцевих видів палива. За розрахунками фахівців НАЕР 7% території держави можуть практично на 100% забезпечити всю країну енергією за рахунок використання біомаси та торфу, які належать до місцевих видів палива.

За даними урядовців, наступного року вперше в проекті бюджету планується виділити понад 600 мільйонів гривень на переведення 500 котелень на місцеві види палива. Також з 2008 року планується впровадження біогазових установок та переведення автотракторного парку аграрно-промислового комплексу з дизельного пального на газ. Експерти стверджують, що ці заходи дозволять скоротити споживання первинних енергоносіїв на 2% (понад 4 мільйони тон палива на рік).

Інна ФІЛІПЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: