Хоч би скільки існувало думок з приводу незалежного тестування, хоч би як спекулювали цим питанням політики, зупиняти його ніхто не збирається. Якраз навпаки — в Українському центрі оцінювання якості освіти (УЦОЯО) радіють, що майже половину тестового марафону успішно подолано: понад півмільйона школярів уже склали тести з п’яти предметів, лишається ще шість. А вже сьогодні почнуть друкувати сертифікати для тих, хто набрав необхідну кількість балів на тестових сесіях — 123 бали. Багатьох батьків турбує, чи вдасться вступити до вищих навчальних закладів, показавши лише сертифікат, адже нині чимало ВНЗ наполягають на власних перевірках абітурієнтів: додаткових іспитах та співбесідах. Очевидно, результатам тестувань вони не довірять, незважаючи на те, що вони досить втішні.
Наразі УЦОЯО перевірив тести з української мови та літератури, математики та історії України. За їхніми результатами, не подолали прохідного бар’єру в середньому 7% учнів. Майже 50% учасників трьох сесій набрали понад 150 балів. Є й такі, що отримали максимальну кількість балів — 200.
— Ми були приємно здивовані, що понад 600 учасників з трьох тестових сесій набрали 200 балів, з них 19 осіб показали найвищі результати в кількох тестах відразу, наприклад, з математики та історії, — зауважив директор УЦОЯО Ігор Лікарчук. — І серед цих вундеркіндів є учні з сільської місцевості. Це повністю нівелює проблему навчання у місті та селі. Результати першого тесту, з української мови та літератури, відразу спростували цю думку — знання міських та сільських школярів практично не відрізняються. Тож, напевно, не все залежить від географії розташування навчального закладу, треба враховувати і потенціал учня, і рівень викладання вчителя. Хоча результати тестів з математики у місті та селі трохи відрізняються, але це закономірно, адже більшість спеціалізованих фізико-математичних ліцеїв та гімназій зосереджено саме у мегаполісах.
Найкраще впоралися з усіма трьома тестами школярі Києва та Львівської області. Трохи гірші результати показали учні з АР Крим, яких підвело тестування з української мови. В цілому за 12-бальною шкалою більшість учасників тестування показали середній та достатній рівень навчальних досягнень: від 5 до 9 балів.
— Рівень відвідування тестів досить високий — 82%, — зазначив заступник міністра освіти та науки України Павло Полянський. — Тому зупиняти цей процес немає сенсу. Наразі зовнішнє оцінювання потужно працює, як моніторинг якості освіти в Україні, адже його результати дають гідну оцінку того, наскільки успішно учні засвоїли шкільну програму і з якими знаннями вони готуються вступати до ВНЗ. Урівноважити ці дві ланки (навчальну програму в школах та вступну у ВНЗ) — основне завдання тестування, яке треба удосконалити, щоб наступного року уникнути помилок.
Недоліки в цьогорічному тестуванні все-таки були, хоч і не вплинули на їхній результат. За словами Ігоря Лікарчука, під час тестування з української мови, історії та математики виникло 15 так званих нерегламентних ситуацій: дехто з інструкторів запакував не в той пакет роботи, неправильно наклеїли штрих-коди на парту тощо. Через організаційні недоліки до УЦОЯО надійшло 14 апеляцій від учнів, роботи яких теж перевірені. Наразі їх розглядають у суді. Були помилки, допущені і самими учнями. Так, за користування мобільними телефонами та зайвими предметами з аудиторій вигнали чотирьох випускників.
— Ще п’ятеро учнів відмовилися від написання тестів у день іспиту через погане самопочуття, тому вони складуть їх під час додаткових сесій, — додав Ігор Лікарчук. — Нас тішить те, що попри розповсюдження фальшивих тестів по всій Україні, створення веб- сайтів, де нібито оприлюднені питання справжніх тестів, учні не піддалися цим провокаціям (дехто з шахраїв навіть пропонував придбати в інтернеті готовий сертифікат за 5 000 гривень). Приємно, що під час тестів не було масового списування — просто не було з чого: тільки учень, зошит та ручка.
До 1 вересня УЦОЯО обіцяє оприлюднити рейтинг усіх навчальних закладів за результатами незалежного оцінювання. Така шкала допоможе батькам визначитися, до якої школи віддавати свою дитину. Експерти переконані, що саме тоді й почнуться пошуки тих закладів, які дають якісну освіту.