Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Тополиний пух, шерсть, пліснява...

Понад 20% населення планети страждає від алергії
18 травня, 2006 - 00:00
ФОТО БОРИСА КОРПУСЕНКA / «День»

Щовесни світ ділиться надвоє — більшість людей насолоджується красою розквітаючої природи, а інші витирають сльози, потерпають від нежитю і чухаються, чекаючи своєї черги на прийом до лікаря: у них алергія. Причому, як свідчать офіційні дані, вже до 2015 року від алергічних захворювань страждатиме не меншість, а, в кращому випадку, половина Європи.

Причиною весняних нападів алергії частіше за все є квітковий пилок. Головними ворогами людини стають берези, ясени і тополі, особливо навесні. Між іншим, містом каштанів Київ став тільки в середині ХХ століття, а до того головним деревом столиці вважалася саме тополя. Але й досі наприкінці травня киянам та всім, у кого по сусідству зацвітає тополя, доводиться збирати пух буквально скрізь — і з платяних шаф, і з тарілок із супом.

Алергічні захворювання поширені широко: від різноманітних подразників страждає понад 20% населення планети, а в останні десятиріччя поширеність алергії повсюдно подвоюється. Як відомо, викликати алергію може практично все: домашній пил та пліснява, побутова хімія та шерсть тварин, харчові продукти і навіть сонячні промені. Якщо, наприклад, пилок рослин викликає імунну реакцію, у кров викидаються різні гормони, зокрема, гістамін... Результат очевидний: розширяються судини, шкіра червоніє, подразнюється слизова оболонка носоглотки, з’являється нежить або кашель, або і те, й інше...

Якщо не звернутися до лікарів і не пройти обстеження, не доведеться довго чекати й більш серйозних ускладнень. Втім, в Україні, на відміну від більшості країн, немає власного інституту алергології, та й кадрів відповідних немає. Як відзначив головний алерголог МОЗ України Борис Пухлик, фахівців- алергологів у нашій країні можна перерахувати на пальцях: один лікар ледве не на мільйон дорослих. Дитячих лікарів ненабагато більше: дітей обстежують і лікують, головним чином, педіатри, і тільки в особливо складних випадках дітей направляють до алергологів, звичайно — для дорослих.

«Класичними проявами алергічного кон’юнктивіту є сльози градом, відчуття піщинки в очах, печіння та світлобоязнь, — розповідає педіатр Ганна Горобенко. — Діатезом у дітей може виявитися харчова алергія, а шкіряними проявами алергії є кропивниця та атопічний дерматит. Гірший варіант розвитку алергічної реакції — смертельно небезпечний анафілактичний шок. Ця різка і важка форма алергічної реакції може виникнути у відповідь на прийом ліків або після укусу комах, частіше за все бджіл та ос». При такій алергії виникає раптовий стан свербіння, за яким негайно слідує ускладнення дихання і шок, викликаний різким зниженням артеріального тиску. У важких випадках при анафілактичному шоку можливий набряк легень та головного мозку, що може призвести до смерті. Скільки саме хворих на різні види алергії в Україні, точно не відомо: статистика показує, що правильно реєструється тільки один із двадцяти хворих на бронхіальну астму, один із шістдесяти з алергічним ринітом, один із тисячі з медикаментозною алергією. Через останню тільки в 2004 році померло близько двохсот чоловік.

Вилікувати алергію повністю ще нікому не вдалося: боротьба з нездоровими реакціями на рослини полягає або в придушенні імунної реакції, або в нейтралізації речовин, які її викликають. Лікування проводиться головним чином у холодну пору року, коли стає менше природних подразників. Утім, алергики страждають не тільки від природи: чим більше розвивається суспільство і різноманітні технології, тим більше препаратів та компонентів готової продукції можуть викликати алергічну реакцію різного ступеню важкості.

«Про алергію, що починається, можуть свідчити нежить і сльози, які з’являються щороку в один і той самий період, нежить, що не проходить більше тижня, сухий нічний кашель, якого немає вдень», — говорить Ганна Горобенко. Це найпростіші для лікування симптоми. Тим, хто ще не сходив до лікаря, рекомендую почитати правила для алергиків: уявіть, що крім таблеток та крапель, вам доведеться ще й дотримуватися суворої дієти, виходячи з дому тільки рано-вранці або пізнього вечора, а вдень — сидіти під замком, приймати ванни та щодня робити вологе прибирання всього будинку — зрозуміло, засобами, на які у вас немає алергії...

Ольга ПОКОТИЛО, «День»
Газета: 
Рубрика: