У 2005 році українське громадянство отримали 7066 іноземців та осіб без громадянства — найбільше в порівнянні з попередніми роками незалежності, повідомляє прес-служба Президента України. Протягом восьми років із 1993 до 1999 року включно громадянами України стали 4630 чоловік. Якщо порівнювати кількість осіб, які протягом 14 років незалежності отримали громадянство України, й кількість осіб, які за цей же період вийшли з громадянства України, то отримання громадянство перевищує припинення громадянства в понад 30 раз. Iз чим же пов’язаний пік прийняття громадянства в цьому році? Невже збільшилася кількість іноземців (людей без громадянства не так уже й багато), які бажають отримати право називатися українцями?
Усе, на жаль, виявилося набагато прозаїчнішим. «До травня цього року не працювала комісії з питань громадянства при Президентові, — розказує заступник начальника Управління паспортної роботи МВС Тетяна Нікітіна. — Згідно iз законом повинно проводитися не менше двох комісій (розглядів заяв на прийняття громадянства. — Авт. ) на місяць. Iз травня цього року комісії проводилися іноді навіть по тричі на місяць. До того ж, розширив свою роботу Департамент із питань громадянства». Тобто, бажаючих «українізуватися» не стало більше — просто за цей рік нарешті було розглянуто всі накопичені заяви. Проте факти отримання семи тисяч нових громадян і поліпшення роботи державних служб — уже достатній мотив для радості.
Серед тих, хто отримали громадянство цього року представники понад 60 національностей. У загальній етнічній структурі традиційно переважають представники національностей з країн СНД: росіян — 2580, вірмен — 1013, азербайджанців — 484, молдаван — 406, білорусів — 215. Підстави для подачі такої заяви й отримання громадянства також доволі звичайні. Нагадаємо, для того, щоб стати громадянином нашої країни, треба прожити на її території понад п’ять років чи прожити в шлюбі з українцем понад два роки. Можливі інші варіанти, але найбільш поширені — саме ці. Крім того, необхідно подати довідку про володіння українською мовою в достатньому для спілкування обсязі. Вартість отримання українського громадянства — 8 гривень 50 копійок.