Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Традиційність — не вада»

Із 11 по 20 вересня у Києві відбудуться гастролі найстарішого театру Росії — Малого
8 вересня, 2007 - 00:00
ЮРІЙ СОЛОМІН (ФАМУСОВ) ТА ГЛІБ ПОДГОРОДИНСЬКИЙ (ЧАЦЬКИЙ) У ВИСТАВІ «ГОРЕ ВІД РОЗУМУ» / ФОТО Н.МЕЛЬНИКОВА

Брендом Малого театру є класика. «Традиційність — не вада» — стверджує художній керівник, відомий актор Юрій Соломін, говорячи про Малий театр. Цей своєрідний і унікальний колектив у Москві називають «театр-материк», «театр-дім». Він є найстарішим театром Росії (нещодавно відсвяткував 250-річчя від дня заснування).

Трупа театру сформувалася у 1756 році при Московському університеті, після Указу імператриці Єлизавети Петрівни, який ознаменував народження професійного театру в Росії. Пізніше ця трупа увійшла в систему Імператорських театрів. У 1824 році драматична трупа Московського імператорського театру отримала приміщення на Петровській (нині Театральній) площі і Театр став називатися малим (спочатку цю назву не писали з великої літери, адже вона характеризувала розміри будівлі, порівняно із зведеним поруч Великим театром. Проте, сьогодні Малий — це назва театру).

Слава Малого театру — прекрасні артисти, які виходили на його кін. Це такі легендарні особистості, як Щепкін, Мочалов, Єрмолова, Ленський, Южин, Остужев, Пашенна, Царьов, Ільїнський, Яблочкіна, Гоголева... Сьогоднішня трупа Малого театру — це сузір’я найкращих і найвідоміших акторів, серед яких Бистрицька, Панкова, Муравйова, Михайлов, Полякова, Борцов, Марцевич, Глушенко, Каюров, Носик, Невзоров та багато інших.

Основа репертуару Малого театру — класика (російська і зарубіжна). Найголовніші — п’єси Олександра Островського, якого заслужено називають творцем російського національного театру. Пам’ятник великому драматургу встановлено біля входу до театру. Не менш важливе місце на репертуарній афіші займають вистави за творами Антона Чехова. Свого роду «візитівкою» Малого стала драматична трилогія Олексія Толстого, що розповідає про історію Російської держави — «Цар Іоан Грозний», «Цар Федір Іоанович», «Цар Борис». Музику до цих грандіозних сценічних полотен написав видатний композитор Георгій Свиридов.

Гастрольна географія Малого театру надзвичайно різноманітна. Тільки за останні роки з його мистецтвом познайомились глядачі Японії, Голландії, Франції, Німеччини, Ізраїлю, Лівії, Латвії, Південної Кореї. Ось нарешті Театр завітав і в Україну. На сцені Національного театру ім. Лесі Українки кияни та гості нашої столиці побачать вистави: «Ревізор», «Горе від розуму», «Вовки і вівці», «Таємниці Мадридского двору» та «На усякого мудреця доволі простоти».

Алла ПІДЛУЖНА, спеціально для «Дня»
Газета: 
Рубрика: