На початку березня екологи розповідали про кричущу знахідку біля гирла річки Либідь, що належить до об’єктів природно-заповідного фонду: випадково експерти натрапили на сажу, гумові покришки та інше сміття з майдану Незалежності, яке комунальні служби Печерського району Києва вивезли сюди. Про зафіксовані порушення співробітники Національного екологічного центру повідомили у Державну екологічну інспекцію. Кілька місяців знадобилося екологам, аби змусити службу визнати порушення закону та підрахувати завдані збитки чесно і справедливо. За висновками Держекоінспекції, за шкоду, завдану землям природно-заповідного фонду, комунальники тепер мають сплатити штраф на суму майже три мільйони гривень (якщо бути точними — 2 мільйони 982 тисячі 305 гривень). Такі цифри екоінспектори визначили на основі проб ґрунту та обрахунків забруднення на площі понад тисячу квадратних метрів. Але важливо інше — це чи не вперше Державна екологічна служба визнала такі суттєві порушення і передала справу до прокуратури.
І чи не вперше з’явився шанс, що винуватці дійсно понесуть покарання. Для екологів, які багато років борються з порушниками екологічного законодавства, це справжній прецедент. Бо до гирла Либіді комунальники звозили сміття з центру міста уже не один рік. Фахівці ще раніше розповідали «Дню», що вже стало практикою вивозити саме на перехрестя вулиць Кіквідзе та Саперно-Слобідської все, що комунальні служби збирають після танення снігу у центрі Києва. Про порушення закону експерти заявляли й раніше, так само зверталися до екоінспекції, аби підрахували суму збитків та сприяли порушенню кримінальних справ (за забруднення земель, що належать до природно-заповідного фонду, передбачається як адміністративне, так і кримінальне покарання аж до ув’язнення терміном на п’ять років). Однак ніхто так і не був притягнутий до відповідальності.
— Наразі матеріали перевірки Державною екологічною інспекцією передано до прокуратури для порушення відповідної кримінальної справи. Проте сьогодні нам потрібно не втрачати пильності. Ми витратили майже три місяці, щоб примусити екоінспекторів виконати свою роботу — обрахувати суму збитків. Тепер слід проконтролювати, аби вони довели справу до кінця: забезпечили порушення кримінальної справи та стягнення відповідної суми збитків, — коментує заступник голови Національного екологічного центру України Олексій Василюк.
До речі, визнавати порушення закону та стягувати штраф у Держекоінспекції не поспішали. На запити від експертів НЕЦУ, щоб у службі якось відреагували на порушення, фахівці отримували відписки, зміст яких суперечив один одному. Як розповів Олексій Василюк, в одному листі екоінспектори пояснювали, що не виявили сажу та покришки на берегах Либіді, а в іншому листі писали, що таке сміття дійсно є. У результаті кілька тижнів тому небезпечне сміття звідти таки вивезли. Тепер природоохоронці сподіваються, що цей досвід стане наукою комунальним службам на майбутнє і більше сміття біля пам’яток природи не з’являтиметься.