Минулого року внаслідок жеребкування відбору до чергової першості Європи одним із суперників команди України у відбірному турнірі стала національна збірна Фарерських островів. Гадаю, що до цього більшість українців, які цікавляться футболом, навіть не уявляли собі, де ці острови знаходяться і що вони роблять у європейському футболі. Можна довго розмірковувати щодо того, навіщо було приймати до УЄФА територію, яка не є незалежною державою і у футбольному відношенні має таку ж цінність, як команда будь-якого нашого райцентру. А можна цього й не робити, оскільки є суперник, проти якого слід грати.
У чому була складність виїзного матчу проти Фарер для збірної України? Насамперед у необхідності летіти на далекі острови і виходити на поле поганої якості. Про це було багато сказано перед грою, були навіть намагання перенести матч на іншу, більш теплу пору року, проте УЄФА не дозволив.
Поїздка на Фарерські острови довела, що цей клопіт був марний. На практиці територія одного із учасників відбору на Євро-2008, виявилась гірським архіпелагом, де цілий рік дме вітер і практично постійно йде дощ. На островах, де мешкає менше п'ятдесяти тисяч людей, є футбольна ліга із аматорських команд. Команди справді аматорські. Тобто гравці виступають у змаганнях при порожніх трибунах і тренуються безплатно у вільний від роботи час, не вимагаючи грошей, як українські «професіонали», які теж грають при порожніх трибунах. Поля на місцевих стадіонах штучні, тому не бояться ні снігу, ні дощу. Єдине натуральне футбольне поле існує виключно для міжнародних ігор, яких тут буває три-чотири на рік.
Саме на цьому полі й грала збірна України у минулу суботу. Попри слабкість суперника до гри слід було поставитись серйозно. Футбол тим і вирізняється з-поміж інших видів спорту, що за певних умов навіть найслабша команда може виграти у найсильнішої. На стороні господарів поля, прізвища яких не мають для європейського футболу жодної цінності, мали б бути звичні для них погодні умови. Але виявилось, що грати у мокрій грязюці, де трава перемішана із щебінкою, місцеві хлопці також не вміють. Вони з дитинства ганяють м'яча на гладких, як стіл, штучних майданчиках. Наші ж навпаки, грязюки помісили достатньо.
Важко сказати, чи моделював тренер збірної України подальший склад і гру збірної у матчі проти Фарер. Швидше за все, у Блохіна було бажання перевірити нові сполучення гравців і в той же час нічим не ризикувати. Так у центрі захисту вперше грала пара Русол—Чигиринський, а в центрі півзахисту зв'язка Тимощук—Михалик. Слід сказати, що й Чигиринський, і Михалик не зіпсували гру, помиляючись менше за своїх більш досвідчених партнерів. Що стосується інших ланок збірної, то вони були зайняті перевіреними виконавцями і зіграли у свою силу. Хіба що Бєлік міг би бути більш активним.
Погодні умови обумовили примітивну тактику нашої команди. Аби не травмуватися і не припуститися помилок на слизькому полі, наші хлопці тільки те й робили, що закидали м'яча до воріт ферерців. Тактика принесла успіх: у першому таймі м'яча у ворота суперників заштовхав захисник Єзерський, а у другому таймі це ж саме зробив півзахисник Гусєв. Могли наші забити ще не один гол, але невеликий рахунок нікого не засмутив. Головне, що виграли й не зазнали травм. Що з того, що ті ж грузини забили на Фарерах шість м'ячів? Де збірна Грузії у таблиці?
Назвати гру на Фарерських островах футболом у справжньому, міжнародному розумінні цього слова, не вдається ніяк. Швидше, це було випробування нервів для гостей. І все. Розмови ж про те, що наших гравців може аж занадто втомити переліт у кілька годин, навряд чи слід сприймати всерйоз. Така у них робота, не найгірша, треба думати.
До справжнього футболу ми повернемось вже завтра. В Одесі національна збірна України зіграє проти команди Литви. Тої самої Литви, яка восени 1994-го перемогла нашу збірну з рахунком 2:0 у її першому в історії офіційному матчі. Теж, до речі, європейської першості.
Часи змінились. Збірна України поступово зайняла належне їй місце у світовому та європейському футболі. Гра проти Литви не розглядається сьогодні як поєдинок рівних суперників. Наші зобов'язані вигравати аби продовжити боротьбу за вихід у фінальний турнір першості Європи. Одеса — не Фарерські острови. І футболу завтра буде набагато більше, ніж екзотики.
Євро-2008. Відбірний турнір
Фарерські острови — Україна — 0:2
Шотландiя — Грузiя — 2:1
Литва — Францiя — 0:1
1. Шотландiя 5 4 0 1 11:4 12
2. Францiя 5 4 0 1 12:2 12
3. Україна 4 3 0 1 7:4 9
4. Италiя 4 2 1 1 7:5 7
5. Литва 4 1 1 2 3:4 4
6. Грузiя 5 2 0 4 10:11 4
7. Фарерськi острови 5 0 0 5 0:20 0