Понад половина всіх проплат (60%) за надані іноземцям будівельні послуги припадає на «два невеликі» українські банки, причому основний напрямок грошових потоків — країни Балтії. Розслідуванням діяльності цих банків уже займається НБУ. Про це повідомив голова Національного банку України Сергій Тiгiпко, аргументуючи необхідність встановлення жорсткого контролю з боку НБУ і Мінекономіки за формуванням тарифів на роботи й послуги, що надаються нерезидентами резидентам. Це передбачено постановою НБУ «Про здійснення перерахування коштів у національній і іноземній валюті для оплати робіт і послуг резидентів».
За даними платіжного балансу України, на які посилається Нацбанк, 2002 року українці перерахували за межі України за надані іноземцями послуги близько $3 млрд. Як показали перевірки уповноважених банків, частина цих операцій проводилася із завищенням цін на послуги: у більшості випадків воно було необгрунтованим і не відповідало кон’юнктурі ринку. Особливе занепокоєння у керівництва НБУ викликають перерахування за надані будівельні послуги (2002 року — $214 млн.) і за «інші ділові послуги» (2002 року — $1,214 млрд.), левова частка яких припадає на згадані два банки. Це, за словами С. Тiгiпка, змушує припустити, що йдеться про зловживання з боку комерційних банків або з боку фірм, які обслуговуються в них (фіктивні послуги).
Відтепер операції щодо імпорту послуг на суму понад EUR50 тис. проходитимуть цінову експертизу, покладену на структуру Мінекономіки — державний інформаційно-аналітичний центр моніторингу зовнішніх товарних ринків. Якщо цінова експертиза виявить завищення контрактних цін, то перерахування коштів за цим договором буде можливим лише за наявності дозволу Нацбанку. С. Тiгiпко вважає, що цінова експертиза, яка буде платною, зажадає не більш ніж сім днів. За словами заступника директора департаменту валютного контролю та ліцензування НБУ Олени Щербакової, з переліку послуг, які належить піддати експертизі, виключено банківські та страхові послуги, послуги зв’язку та телекомунікацій.
У Нацбанку цей захід називають «другим кроком» у боротьбі з відтоком капіталу за кордон: «першим» було запровадження ліцензування зворотного викупу акцій (нещодавно глава НБУ заявив, що в операціях із вивозу капіталу за кордон шляхом зворотного викупу акцій брали участь понад 20 українських банків, але не назвав ці банки). С. Тiгiпко вважає, що вживання цих двох заходів дозволить припинити вивіз з України до $2 млрд. і наблизити розгляд питання про лібералізацію валютного ринку. «Необхідно максимально лібералізувати валютний ринок і дати нашим підприємствам максимальну свободу для розпорядження своїми коштами у валюті або в гривнях», — сказав головний банкір країни.
Тим часом окремі громадяни вже найближчим часом відчують певне послаблення валютних правил. Починаючи з 16 березня, Нацбанк дозволив фізичним особам вивозити з України до $3 тис. без занесення їх у митну декларацію (нині ця сума становить $1 тис.). НБУ також дозволив фізособам здійснювати без наявності індивідуальної ліцензії валютні перекази за кордон для оплати навчання в іноземних навчальних закладах на суму до $30 тис. на рік. Такі платежі повинні проводитися через Укрексімбанк або через інші банки, що мають у ньому кореспондентські рахунки. Без наявності ліцензії громадяни зможуть здійснювати також перекази за кордон для оплати судових послуг і послуг для поховання громадян, які померли за кордоном (у сумі, підтвердженій відповідними документами), а також перекази для оплати членських внесків у закордонних або міжнародних організаціях (у сумі до $500).
Крім того, без ліцензії фізособи зможуть здійснювати перекази нерезидентам для оплати послуг (зокрема, замовлення авіаквитків, бронювання номерів в готелях) на суму до $500 (замість нинішніх до $300). Нацбанк дозволив фізичним особам, що є резидентами України, брати валютні кредити у нерезидентів, встановивши лише два обмеження: такі кредити можна брати тільки в безготівковій формі й на термін не менш ніж шість місяців. Про отримання кредиту місцеві повинні будуть інформувати управління Нацбанку в області, де проживають.