28 серпня народні депутати України зберуться на позачергову сесію. Можливо, серед інших конституційних питань парламент розгляне пропозицію Президента про пролонгацію повноважень парламенту на 1 рік. Пропозицію Президента коментують:
Голова Національно-консервативної партії Олег СОСКІН:
- Пропозиція Президента про пролонгацію повноважень парламенту виглядає просто як провокація. Провокація тонка і добре розроблена. Якщо Верховна Рада прийме цю пропозицію, люди вважатимуть, що цим Президент її купив. Якщо відмовиться, парламент іде на новий конфлікт з Президентом. Хоч так, хоч інак, громадськості неважно буде нав'язати думку, що Верховна Рада дестабілізує ситуацію.
Це буде ревізія Конституції. Я взагалі вважаю, що до Конституції років 10 взагалі наближатися не можна. Вона повинна усталитися. Не можна позбавляти Конституцію цноти. Якщо це буду зроблено один раз, то вона скоро перетвориться на якусь вокзальну шльондру.
Позиції президентської влади послабли: маємо провал економічної політики, повний провал політики соціальної і демографічної. Взагалі, складається враження, що зараз Президент просто притягує якісь катаклізми, як колись Горбачов: суцільна смуга аварій, стихійних лих, катастроф... Не йдеться про містику, просто країну очолює людина чужорідна, яка гальмує процеси демократизації. Тому всі прогресивні сили мають стати в опозицію до влади, яка прагне перетворися на тоталітарний режим.
Заступник голови секретаріату РУХу В'ячеслав КОВАЛЬ:
- Ми однозначно проти будь-якої пролонгації повноважень парламенту в будь-якому вигляді.
Заступник голови Партії зелених України Сергій КУРИКІН:
- У питанні про пролонгацію Президент зробив парламенту, скажімо так, "непристойну пропозицію" - провокуючи його на порушення і правових, і моральних норм. Пролонгація суб'єктом влади власних повноважень знаходиться за межами логіки демократичного розвитку. При цьому посилання Президента на "ініціативи фракцій та окремих депутатів" не надто переконливі. Різноманітних ініціатив і думок у нинішньому складі парламенту набагато більше, ніж депутатів. Чому ж Леонід Данилович підтримав одну, досить дивну? Закрадається думка, що у пролонгації більше за всіх зацікавлений Президент.
Існує чимало взаємодоповнюючих тлумачень причин ініціативи Президента. Я зупинюся на одному, найзагальнішому. Максимально зблизивши у часі (а можливо, й об'єднавши "з метою економії коштів") вибори Рад і самого Президента, легше впливати на електорат. Інструменти реального впливу знаходяться переважно у його руках. До речі, батіг і пряник є найдавнішими політичними важелями. От лише пряник, зараз запропонований Президентом, може стати нам на багато років поперек горла...