Туристичний сезон-2007 в Україні добігає кінця: настає час підбивати підсумки та робити прогнози на наступний рік. За курорти Карпат і інші туристичні місця країни експерти спокійні: щороку тут відпочиває стабільна кількість людей. А от що чекає туристичний Крим — спрогнозувати непросто. Екологічна катастрофа у Керченській протоці завдала непоправних збитків частині Чорноморського узбережжя. Нафтовим плямам, на щастя, не вдалося розійтися по всій акваторії Азовського та Чорного морів, але непривабливі картини із зображенням забруднених мазутом птахів можуть відбити бажання відпочивати в цьому регіоні.
Усіх, хто все ж таки збирається влітку побувати у Криму, заспокоює міністр курортів і туризму АР Крим Володимир Савельєв: за його словами, керченська катастрофа практично не вплине на перебіг літнього туристичного сезону.
— Оскільки нафта розлита тільки у межах Керченської протоки, вона не досягла пляжів Криму, — коментує міністр. — Керченська протока — це лише 3% від загальної потужності Кримського півострова. Тим паче, що основне забруднення зосереджено на острові Тузла, на узбережжі курортів мазуту немає. У Чорне море нафтові плями теж не вийшли, а основні курортні зони та зони розваг зосереджені якраз на Чорноморському узбережжі.
Влітку цього року кількість відпочивальників у Криму зросла на 16%. Володимир Савельєв переконаний, що тенденція до збільшення туристів збережеться й наступного сезону. Чи здійсняться прогнози кримчан — покаже час. Наразі про стабільність розвитку туризму в цілому по Україні свідчить зростання в’їзних туристичних потоків протягом дев’яти місяців поточного року.
За даними Державної служби туризму і курортів України, за цей час нашу країну відвідали майже 18 мільйонів іноземних туристів (на 3,4 мільйона більше, ніж торік). Це відбулося за рахунок зростання кількості поїздок організованого туризму та з приватною метою. Як розповів голова Державної служби туризму та курортів Анатолій Пахля, найбільше подорожей в Україну здійснили мешканці Росії, Польщі, Молдови та Білорусі. Цього року зросли туристичні потоки з країн ЄС: Естонії, Латвії, Литви, Великої Британії та Італії.
— Окрім основних курортних місць України — Криму та Карпат — іноземні туристи вивчали нашу культуру, відпочиваючи або мандруючи Івано-Франківщиною, Полтавщиною, Київщиною та Сумщиною, — продовжив Анатолій Пахля. — Разом із в’їзним потоком зріс і виїзний (на 4%) і становить нині понад 13 мільйонів осіб. Основними напрямами подорожей українців були Росія, Польща, Угорщина, Туреччина та Єгипет. Пріоритетним видом туристичної діяльності впродовж цього сезону став внутрішній туризм, на який припадає 74% туристів, як українських, так і іноземних. Всього протягом останніх дев’яти місяців туристичними підприємствами обслуговано понад два мільйони туристів (на 19% більше, ніж торік) та півтора мільйона екскурсантів (на 16% більше). Важливим напрямом розвитку туристичної сфери в Україні є зелений, або ж сільський, туризм: за підсумками літнього сезону-2007, понад 500 сільських садиб приймали відпочивальників у різних куточках країни. Такі позитивні тенденції дають упевненість у майбутньому українського туризму.
Президент України підписав указ про оголошення 2008 року Роком туризму і курортів України. Тому передбачається допомога тим туристичним фірмам, які розвивають внутрішній та в’їзний туризм, а також просування українського турпродукту на міжнародний ринок.
КОМЕНТАР
Віктор МУСІЯНЕНКО, заступник голови Кримської регіональної організації Партії зелених України:
— Наразі доволі важко прогнозувати, наскільки змінить Керченська катастрофа ситуацію з організацією літнього сезону в Криму. Люди, які заробляють гроші на курортниках — я маю на увазі тих, хто здає житло туристам, — намагатимуться всілякими засобами не втратити цей заробіток. Що стосується поточної роботи з подолання наслідків екологічної катастрофи, то точно знаю, що для виведення регіону з кризи з боку Міністерства охорони навколишнього середовища нині нічого не робиться. Навіть якщо є люди, які хочуть покращити стан довкілля, вони не мають на це необхідних засобів, в першу чергу — грошей. Як на мене, ще зарано робити прогнози з приводу того, чи не втратить Крим своїх постійних туристів і чи зможе привабити нових. Все залежить від того, що буде зроблено для порятунку моря в найближчі кілька місяців.