Минулої суботи уряд України звернувся до громадян з закликом заощаджувати паливно-енергетичні ресурси з огляду на дисбаланс між виробництвом і споживанням енергії.
В цьому розумінні візит першого віце-прем'єр-міністра Анатолія Голубченка до Туркменистану, що відбувся минулого тижня, можна розглядати як досягнення. Адже згідно з підписаним там протоколом Ашгабат має до кінця року постачити в Україну 3 млрд. куб. м природного газу, а наступного року - 15 млрд. куб. м. Та найпривабливішим рядком у цьому протоколі є ціна туркменського газу. На кордоні України (!) вона дорівнюватиме $60 за 1 тисячу кубометрів, тобто цей газ буде на $20 дешевшим за російський.
І тут починаються великі труднощі, які доведеться долати п.Голубченкові під час його наступного візиту до Москви. Адже основна проблема диверсифікації джерел постачання газу в Україну полягає не в домовленості з Туркменистаном. Найголовніший рубіж, який треба подолати - це РАО "Газпром". Чи згодиться його керівник Рем Вяхирєв на те, щоб російською газотранспортною мережею надходив конкурентоздатний газ з іншої країни? Адже Україна, як і Росія, досі не ратифікували договір Європейської енергетичної хартії, й впливовим аргументом у діалозі з Москвою може бути лише високий рівень сплати України за спожитий газ. На жаль, похвалитися буде нічим. За даними на 20 жовтня, як повідомили "Дневі" в представництві РАО в Києві, борг "Інтергазу" за 1997 р. (без пені) дорівнює $268,4 млн. Корпорація ЄЕСУ заборгувала $38,5 млн., "Укрзарубіжнафтогаз" $19,5 млн., "Мотор-Січ" - $44,9 млн.
За цих умов туркменський газ за ціною $60 лише збільшить українські борги Росії. Проте, як твердять деякі експерти, не виключено, що Москва проти не буде. Адже вона застрахувала свої поставки газу в Європу через Україну в "Лойда" й лише очікує на можливість заявити про страховий випадок. У цьому разі туркменський газ може перетворитися на троянського коня., який привезе в Україну вантаж нових великих проблем.