Провідні представники українського мистецтва, відвідавши штаб-квартиру НАТО, висловлюються за широке ознайомлення українців з реальною роллю НАТО. Зокрема співачка Руслана висловила думку, що політика НАТО є «дуже делікатною, зваженою і неагресивною». «Мені дуже подобається, що ніхто ні на кого не тисне. Ми говорили сьогодні, що сучасна зброя — це слово, мас-медіа. Слово відразу потрапляє до серця людей, куди ракетою не дістанеш... Нехай всі повірять, що у Європі дуже добре й комфортно і відсутній тиск. А це і є демократія», — сказала вона.
У свою чергу, лідер групи «Океан Ельзи» Святослав Вакарчук в інтерв’ю журналістам заявив, що «перестав дивитися на НАТО як на військову організацію». «Для мене це — організація людей, країн, які сповідують однакові принципи безпеки, європейські цінності. Та роль НАТО, яка йому була відведена до 1991 року, зникла. Основний месидж НАТО — це боротьба з тероризмом. Ворога, який був під час холодної війни, немає. Я радий, що Україна через діалог з НАТО інтегрується до Європи взагалі, тому що НАТО — це один із шляхів інтеграції до Європи. Безумовно, не єдиний, але правильний, і він є одним з найбільш адекватних шляхів», — сказав він, передає Інтерфакс-Україна.
Вакарчук піддав критиці проведення в Україні референдуму стосовно НАТО найближчим часом. «Для того, щоб зробити правильний вибір і провести референдум, потрібно, щоб люди знали про НАТО. Який можна зараз провести референдум, якщо 80% українців до пуття не знають, що таке НАТО? Навіть я, побувавши тут, дізнався багато, чого раніше не знав, хоча я вважав себе людиною в цьому плані освіченою. Так що давайте спочатку ознайомимо людей, скажемо їм чесно, що таке НАТО, що таке Європа, і тоді ми зможемо запитувати громадську думку», — заявив співак.
Він висловив готовність розповідати в Україні про Альянс. «Нести знання в маси — факт, а переконувати, що нам треба туди йти — на даний момент я не вважаю це своїм завданням. Я б хотів переконувати людей, які про це знають, які говорять однією мовою. Як я можу переконувати людей, які мають перекручену картину, вони лише налаштуються проти. Моє завдання — розповідати правду. Після того, як люди це зрозуміють, тоді ми зможемо вступати в публічну дискусію — потрібне нам НАТО чи ні», — підкреслив він.
До складу української делегації також увійшли поет Дмитро Цибулько, скульптор Олег Пінчук, лідер групи «ВВ» Олег Скрипка та інші. В ході візиту до НАТО вони зустрічалися з генеральним секретарем Альянсу Яапом де Хооп Схеффером, послами країн — членів НАТО.
КОМЕНТАР
Олег ПІНЧУК, скульптор:
— У мене колосальні враження від перебування в штаб-квартирі НАТО в Брюсселі. Позавчора у нас відбулася зустріч із генеральним секретарем Яапом де Хооп Схеффером, а також з деякими послами країн-членів організації. Крім того, ми брали участь у засіданнях, де точилися дискусії навколо питання участі України в НАТО. Я відчув загалом позитивний настрій в учасників обговорення щодо інтеграції нашої держави в організацію. На моє тверде переконання, Україні обов’язково треба увійти в цю структуру. Однак для цього потрібне підвищення рівня життя наших громадян, сповідування європейських демократичних цінностей українським суспільством тощо. Але передусім, як на мене, у керівництва нашої держави повинна бути цілеспрямована політика на інтеграцію країни в Альянс, а згодом і в Європейський Союз. Важливо, щоб усі українці або принаймні більшість зрозуміли переваги вступу держави до НАТО. А для того я зі свого боку робитиму різні культурологічні проекти, темою яких, очевидно, стане боротьба проти тоталітаризму і насильства, проти чого, власне, виступає ця організація колективної безпеки.