На відміну від надзвичайно бурхливого четверга, «п’ятниця, 13-е» у Верховній Раді пройшла зовні спокійно: у на три чверті порожній сесійній залі мирно розглядалися законопроекти, спрямовані на збільшення доходної частини бюджету. Зрозуміло, спокій був уявним і скидався, швидше, на короткий перепочинок. Чергова сутичка станеться, мабуть, наступного тижня. За словами голови ВР Володимира Литвина, у четвер увечері лідери фракцій і груп домовилися про те, що процедура розгляду подання (третього за рахунком) Президента України стосовно відставки Володимира Стельмаха з посади глави Нацбанку обговорюватиметься на засіданні погоджувальної ради у понеділок, 16 грудня, а у вівторок дане питання повинні винести на суд депутатського корпусу.
Тим часом, обидві сторони конфлікту коментують те, що відбувається, і прогнозують подальший розвиток подій. Президент Леонід Кучма висловив надію, що парламентській більшості вистачить сил і волі, а опозиції — розуму, для того, щоб організувати нормальну роботу парламенту. Спілкуючись з журналістами в п’ятницю у Харкові, де він перебував з робочою поїздкою, Президент сказав також: «Сьогодні у парламенті є більшість, вона створила коаліційний уряд, який почав працювати. Думаю, сьогодні якраз і перевіряється міцність: чи є насправді те, про що заявили політичні сили, підписуючи минулої суботи угоду (про солідарну відповідальність парламентської більшості й уряду. — Ред. )». «Узяли відповідальність — треба, щоб вона виявлялася у діях», — цитує главу держави Інтерфакс-Україна.
«Керівництво Нацбанку змінять обов’язково. Це буде наступного тижня», — сказав там же, у Харкові, відповідаючи на запитання журналістів, Глава Адміністрації Президента Віктор Медведчук. На його переконання, на чолі НБУ буде затверджено Сергія Тігіпка.
Представники фракцій, що блокували у четвер роботу Верховної Ради, у свою чергу демонструють «відкритість для діалогу». Зокрема, глава бюджетного комітету Петро Порошенко висловив думку, що фракції Компартії, Соцпартії, Блоку Юлії Тимошенко і «Наша Україна» готові до пошуку компромісів з більшістю. «Я бачу готовність до пошуку компромісу з обох сторін», — заявив П. Порошенко вчора у парламентських кулуарах після наради лідерів «четвірки». Лідер БЮТ Юлія Тимошенко також заявила про готовність опозиції і пропрезидентських фракцій сідати за стіл переговорів. Однак можливість досягнення компромісу залежить, за її словами, від того, «захоче цього чи ні Президент, який керує більшістю». Ю. Тимошенко повідомила, що у понеділок «четвірка» запропонує більшості «загальні умови» для досягнення консенсусу.
Юлія Тимошенко не уточнила, чи стануть ці «загальні умови» черговим ультиматумом. Але в тому, що вони носитимуть ультимативний характер, можна не сумніватися. БЮТ і «Наша Україна», як і раніше, не збираються віддавати більшості Володимира Стельмаха. За словами Петра Порошенка, позиція «четвірки» полягає у тому, що процедура зміни голови НБУ повинна обговорюватися окремо. Лідер БЮТ висловлюється ще більш прозоро, — «четвірка», за її словами, стоїть на тому, що «Нацбанк — це позаполітична структура, яка не може бути предметом компромісу». Очевидно, противники відставки В. Стельмаха побоюються небажаних для них наслідків зміни керівництва НБУ, і позавчорашня спроба більшості винести це питання на голосування була для них більш ніж просто підставою для бунта.
Не менш категорична Ю. Тимошенко і в питанні про перерозподіл парламентських комітетів. Наявні у розпорядженні опозиції комітети повинні, на тверде переконання лідера БЮТ, там і залишатися. Відповідаючи на запитання агентства Інтерфакс-Україна про те, як діятиме опозиція у разі повторення так званої «оксамитової революції» 2000 року (коли фракції тогочасної більшості провели засідання Верховної Ради в Українському домі без меншості і змінили президію ВР та керівництво комітетів. — Ред. ), Ю. Тимошенко сказала, що представники опозиції збираються бути присутніми на сесії парламенту, де б вона не проходила, і підтвердила готовність опозиції до таких же силових дій, як і минулого четверга.
Аналогія з ситуацією, що передувала «оксамитовій революції-2000», напрошується сама собою. Але чи вихід це сьогодні? Відповідь на це питання дасть, можливо, наступний пленарний тиждень і наступний голосувальний четвер — 19 грудня. Приблизно, головним питанням його порядку денного буде проект держбюджету України на 2003 рік. Якщо, звичайно, після чергової спроби розглянути питання про зміну керівництва НБУ від обладнання Верховної Ради хоч що-небудь залишиться...