Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

У Донбасі поширено «чорні списки»

Напевно, це провокація. Але люди все одно бояться...
20 квітня, 2005 - 00:00

Близько 400 донеччан — регіональних лідерів громадської думки, депутатів, співробітників секретаріату Донецької обласної ради, відомих політиків, економістів, журналістів, політологів — виявилися внесеними до дивних списків, розісланих по регіону невідомим добровольцем, який ніби «випадково» знайшов їх у якомусь засекреченому місці. Принцип включення прізвищ до списків, за словами автора листа, який назвав себе Кирилом Гайдамакою, був простий: це люди, яких представники нинішньої влади «контролюватимуть та доправлятимуть на покарання». Крім того, за словами автора листа, йому вдалося скопіювати лише частину списків, які зараз виглядають як відсканована версія або як фотокопія. Списки, які потрапили до рук донеччан, починаються лише з 314 номера. Отже, ще мінімум 314 «опальних» жителів області поки залишаються «непізнанними».

Судячи з усього, значну частину донеччан, які теж потрапили до цих списків, Донбасу ще доведеться вгадати в майбутньому. Якщо, звичайно, все це правда, в чому досі сумніваються новоявлені дослідники цих списків.

Одним із найвідоміших прізвищ у списках можна назвати прізвище вже арештованого голови Донецької обласної ради Бориса Колесникова, і саме цей факт розцінюється його прихильниками як ще один доказ того, що його затримання є суто політичним замовленням. Утім, крім Бориса Колесникова, списки рябіють і багатьма іншими відомими і в Донбасі, і у всій країні в цілому іменами.

Більш того, навпроти кожного прізвища у списку стоїть дивна позначка, яка означає певну «категорію». Всього категорій три: друга, третя і четверта, а також позначка «контроль». Наприклад, навпроти прізвища Колесникова стоїть позначка «друга категорія», яку присвоєно також таким донецьким діячам, як екс-губернатор Анатолій Близнюк, відомий бізнесмен Ринат Ахметов, колишній перший заступник голови Донецької ОДА Василь Джарти… На думку прес-секретаря Б. Колесникова Олени Бондаренко, зіставивши позначку в імені голови Донецької облради і всі події, які нещодавно з ним відбулися, можна зробити висновок, у чому саме полягають заходи другої категорії. Тобто не виключено, що людям, віднесеним до неї, загрожує швидкий арешт або порушення низки кримінальних справ.

На думку донбаських політологів, саме під другою категорією значаться найбільш «небезпечні» для нинішньої влади суб’єкти, а от решту категорій присвоєно донеччанам уже менш послідовно. При цьому, якщо загальна логіка складання списків більш-менш зрозуміла, — люди, які активно проявили себе на минулих виборах і захищали провладного кандидата, — то сама манера їхнього складання дивує. Прізвища розташовані не в алфавітному порядку і не в порядку більш- менш значущих посад. Однак у грамотності складання та ретельному відборі «неугодних» сумніватися не доводиться. Всі імена, внесені до списків, так чи інакше в Донбасі на слуху. Наприклад, у списках зазначаються ректори вузів Донеччини Володимир Шевченко (3-я категорія), Олександр Минаєв (4-я категорія), Сергій Поважний (3-я категорія). Крім того, до переліку потрапив і донецький міський голова Олександр Лук’янченко (3-я категорія), і відомий діяч культури Вадим Писарєв («поставлений на контроль»), і навіть… Митрополит Донецький і Маріупольський Іларіон (3-я категорія) і єпископ Юрій (контроль).

Олена Бондаренко потрапила до четвертої категорії, що, на її думку, може загрожувати звільненням з посади або якимись дрібними санкціями, покликаними швидше налякати, ніж серйозно зашкодити. Однак, сама Олена, за її ж власними словами, вже зіткнулася з телефонними загрозами на свою адресу, а також помітила за собою стеження. Подібними відчуттями ділилися й деякі інші люди, також внесені до «чорних списків», хоч, утім, більшість людей, представлених у них, про це навіть не підозрюють.

Розповісти донеччанам про списки взялися багато місцевих ЗМІ, редактори і журналісти яких також отримали свою «категорію». А один із популярних донецьких сайтів і взагалі заснував своєрідну «гру» — «Чорні списки. Знайди себе!». Хоч, звичайно ж, веселого у всьому цьому для донбасівців мало. Чесно кажучи, мало у кого вистачає духу сказати своєму знайомому, що його взяли «на контроль», або що він потрапив до якогось «чорного списку». Втім, люди, які дізнаються про цю нову особливість свого життя, реагують майже однаково — усміхаються, жартують один з одним, намагаються бути байдужими. Однак в очах у багатьох — найсправжнісінький страх. Ще страшніше тим, хто, отримуючи списки, гарячково перегортає їх, шукаючи прізвища своїх рідних та близьких. І, напевно, гірше за все тим, кому залишається лише гадати, чи є його ім’я в частині списку, що залишився. До того ж це ще далеко не весь перелік, оскільки, за його ж власними словами, «були ще папки по Дніпру, Харкову, Запоріжжю, Одесі, Криму, навіть по деяких містах Західної України».

Утім, є ще досить великий відсоток донеччан, які вважають, що все це не більше, ніж провокація чи безглуздий жарт. Хоч точність потрапляння в дуже неоднозначних людей регіону — буквально «снайперська». Навіть якщо ці списки можна вважати жартом, то «жартувала» людина, яка дуже добре знає Донбас та його жителів і водночас має достатню частку ненависті, щоб посміятися так жорстоко.

Хоч як би там було, багато донеччан розцінюють появу цих списків як чергову провокацію проти них. При цьому їм уже не важливо, жарт це чи реальність. Як відомо, в кожному жарті є своя правда, так що в Донбасі вже всерйоз збираються звертатися до європейських інстанцій. Поповзли й поки ще дуже в’ялі чутки про те, що треба виїжджати з країни, поки вона не перетворилася на поліцейську державу...

КОМЕНТАРI

Олександр ЛУК’ЯНЧЕНКО, донецький міський голова:

— Так звані «списки неугодних», надіслані вчора до редакцій усіх донецьких ЗМІ, — це велика провокація. Основною метою поширення списків є спроба «залякати населення регіону», тому що в цих списках є люди, які до політики не мають жодного стосунку — це директори шкіл, керівники підприємств. Це не той шлях, який необхідно сьогодні обирати, треба сьогодні думати про консолідацію зусиль на об’єднання. Зараз насамперед необхідно зосередити увагу на проблемах пересічного громадянина, а також пам’ятати про те, що вибори президента вже давно закінчилися. Необхідно сьогодні сконцентрувати увагу не на політиці, а на економіці, на тих питаннях, які насамперед хвилюють, — ціни на продукти харчування, стабільність і впевненість у завтрашньому дні на підприємствах міста і країни.

Анатолій БЛИЗНЮК, голова виконкому Донецького обласного осередку Партії регіонів (за зазначеними вище списками має «другу категорію»):

— «Чорні списки», які гуляють сьогодні в Інтернеті, дуже схожі на просту провокацію. Якщо ж підтвердиться, що складання списків неугодних — це справа рук влади, то тоді нинішня влада подібним чином демонструє свою слабкість. Що ж до моєї присутності в подібних списках, то я цьому не дивуюся. Навпаки, було б дивно, якби мене в цих списках не було.

Інна АНКУДІНОВА, керівник прес-служби прокуратури Донецької області:

— Прокуратура жодного стосунку до «чорних списків» не має. Вона ніколи не займалася ними і займатися не може. Це міг зробити хто завгодно.

Ганна ХРИПУНКОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: