За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, пневмонія є головною причиною смертності у всіх країнах світу, щороку вона забирає життя 1,4 мільйона дітей у віці до 5 років. В Україні щороку фіксують приблизно 80 тисяч випадків пневмонії з тяжким перебігом захворювання, близько половини хворих — діти у віці до шести років. Близько 12% смертей серед українських дітей спричинені пневмонією.
Носіями вірусу пневмококу є більше половини дітей, але не у всіх він може розвинутися у хворобу. За словами позаштатного спеціаліста МОЗ із дитячої імунології Людмили Чернишової, кожна друга дитина, яка ходить до дитячого садка, заражена вірусом пневмококу, а в інтернатах це зараження сягає майже 100%. Основними ознаками пневмонії є лихоманка, кашель, озноб, біль у грудях чи боці, а також утруднене дихання. Попередити розвиток пневмонії досить легко: «Якщо ми ведемо здоровий спосіб життя, загартовуємося, дотримуємося домашньої гігієни, регулярно проходимо медичний огляд, то хвороба розвиватися не буде, — говорить Людмила Чернишова. — Також дуже важливо, щоб у сім’ї не було курців. І звісно, рятує нас вакцина. Завдяки їй ми можемо формувати імунітет проти пневмонії у дітей із двомісячного віку».
Вакцина від пневмонії доступна для Українців із 2011 року, але довгий час вона практично не використовувалася. З квітня цього року щеплення від пневмонії внесено до переліку рекомендованих. Але з часом його планують включити і до обов’язкових за прикладом США та Росії. Вакцину додадуть до існуючих комплексних щеплень.
Пневмонія найчастіше зустрічається у дітей. Сьогодні в Україні найбільшою групою ризику щодо цього захворювання є діти із зони АТО, розповідає Людмила Чернишова: «На них варто звертати особливу увагу. Зрозуміло, що вони зараз живуть у складних умовах, деякі змушені переховуватися у закритих приміщеннях, що збільшує ризик передачі захворювання. Також умови проживання сприяють розмноженню цих вірусів».
12 листопада у всьому світі відзначають Всесвітній день боротьби з пневмонією. Цьогоріч до нього долучилася й Україна. У рамках відзначення цього дня було вперше проведено захід під гаслом «Зупини пневмонію. Захисти дитину».