Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

У Харкові — «інсуліновий голод». Чому?

26 жовтня, 2006 - 00:00

Загальна чисельність інсулінозалежних у районах Харківської області становить 4435 осіб (44,1%), у Харкові 5625 осіб (55,9%). Цього року деякі види імпортних інсулінів харківські хворі не отримали і їх навіть довелося купувати самостійно. Тим часом, за державною програмою «Цукровий діабет», хворі повинні отримувати препарат безкоштовно. Гроші на інсулін Міністерство охорони здоров’я перераховує обласним управлінням, ті купують інсулін і видають його хворим. Міністерство твердить, що програму профінансовано повністю, але в Харкові спостерігається інсуліновий дефіцит.

Спираючись на твердження Міністерства, що з його боку програму виконано, заступник міського голови Харкова Ігор Шурма звинуватив облздороввідділ у нецільовому використанні бюджетних коштів. Урядовець припускає, що можливо доведеться звернутися до прокуратури, яка з’ясувала б, чому за повної підтримки держави Харків забезпечено інсуліном лише на 50%. В обласному управлінні охорони здоров’я ці звинувачення не вважають за справедливі та вказують на те, що 70% інсуліну має купувати держава, інші 30% — місцеві бюджети. За словами обласних урядовців, кількість хворих на діабет в місті та в області приблизно однакова, проте обласний бюджет дав на закупівлю препарату на 700 тисяч гривень більше, ніж міський. Тому в Харкові — «інсуліновий голод».

Вносячи ясність до ситуації, яка склалася з інсуліном, заступник глави облдержадміністрації Харківщини Василь Третецький повідомив, що для повного забезпечення хворих області препаратами іноземного та вітчизняного виробництва 2006 року необхідно 16,36 мільйона гривень. У державному бюджеті на поточний рік затверджено 12,8 млн. гривень, що становить 77,4% від необхідного. Ця сума навіть вища в середньому, ніж у інших областях. Місцевим бюджетам Харківщини залишалося додати 3,5 млн. гривень. На 1.10.2006 року з місцевих бюджетів районів області на придбання інсуліну, при потребі в 1,1 млн. гривень, було виділено 541,9 тис. гривень, і забезпечення триває. Міський бюджет, при потребі Харкова в 2,4 млн. гривень, виділив 360 тис. гривень. Щоб забезпечити хворих харків’ян інсуліном іноземного виробництва в травні 2006 року, депутати міськради прийняли ухвалу про надання одноразової адресної допомоги, внаслідок якої кожен хворий мав отримати інсулін на суму в 250 гривень. Усього на це було виділено 570 тис. гривень, і станом на кінець минулого тижня було витрачено лише близько 100 тисяч. На думку урядовців облздороввідділу, саме відсутність фінансування з харківського бюджету і створила в місті кризову ситуацію. Спостерігаючи цю проблему, Головне управління охорони здоров’я неодноразово зверталося до МОЗ України з проханням вирішити питання забезпечення іноземним інсуліном мешканців Харкова за рахунок решти цільової субвенції. Останнього разу звернення з пропозиціями про перерозподіл коштів цільової субвенції в розмірі 480 тисяч гривень було відправлене 22 вересня, однак питання досі так і не вирішено.

Марина ГОЛІНА, Харків
Газета: 
Рубрика: