Ранком минулої суботи традиційне місце зустрічі херсонського Євромайдану — площу Свободи — зайняли ідеологічні противники євроінтеграції — місцевий осередок КПУ. З півтора десятка комуністів вирішили організувати флешмоб, присвячений дню народження Сталіна, і таким чином подякувати «вождю» за підписання указу про створення Херсонської області майже 70 років назад (до речі, цей ювілей святкуватиметься на державному рівні у 2014 році). Активісти тримали в руках довгий плакат з написом «С Днем рождения, товарищ Сталин! Спасибо за Херсонскую область». Акція не викликала особливої підтримки городян. Фактично, комуністи кілька годин простояли в самоті, і лише деякі люди похилого віку заглядали до червоного намету за агітмакулатурою. Тим не менш, подія викликала дискусію в соціальних мережах і на місцевих інформаційних сайтах.
Чому ми й досі не навчилися давати правильну оцінку історичним подіям? Як повинно реагувати суспільство на такі ідеологічні провокації? І чи варто херсонцям пишатися історичним фактом, що прив’язує нас до такої особи? З цими питаннями «День» звернувся до херсонського історика Тараса Букреєва.
— Значна частина українського суспільства знаходиться в інформаційній прострації. Люди не хочуть досліджувати себе, вивчати історію своєї країни, визначити перспективи на майбутнє, — говорить Тарас Букреєв. — Ми часто вживаємо поняття «покоління» — це 25 років. Свідомість сьогоднішньої молоді формують вихідці з СРСР: комсомольські лідери і партійні діячі, професори тої епохи. Вони вже не навчають студентів комунізму, але їхня свідомість сформувалася під впливом інших ідей. Те саме стосується і шкільних вчителів. Це — велика проблема насправді, особливо для Півдня і Сходу України. Якщо глянути на політичну еліту — та сама картина, при чому як з провладної партії, так і серед опозиційних. Нинішні лідери теж здобували освіту в СРСР. Звичайно, це не можна говорити про всіх викладачів чи політиків, але таких людей дуже багато. В суспільстві міцно сидять принципи радянського соціалізму, які не дають нам рухатися до Європи, де панує здорова конкуренція, а не тотальна рівність. Ці рудименти проникли в усі сфери життя. І цим зараз активно користуються прихильники комуністів, особливо спекулюючи на людях старшого віку. В такій ситуації тим, хто вже зробив для себе висновки з історії, варто просто ігнорувати подібні акції. ЗМІ і громадські організації мають нести людям більше контраргументів таким витівкам, вести широку просвітню роботу в суспільстві, проводити цікаві заходи, де б люди отримували більше правдивої інформацію, а не політичних гасел.
Стосовно Херсонської області, то дійсно мав місце історичний факт, коли радянське інформбюро в 1944 році повідомило про визволення Херсона, помилково назвавши його обласним центром. Помилку визнати не наважились, тому були підписані документи про створення нової області. Та чи варто пишатися таким фактом? Навряд. Цим ми розвиваємо в собі комплекс меншовартості і приниження. Мовляв, нам подарували область та ще й не завдяки певним досягненням, а внаслідок помилки. Було те, що було, але сьогодні варто давати належну оцінку загальній сталінській системі і його тиранії, а не прославляти такі події. А в історії херсонського краю є чимало гідніших дат і особистостей.