Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

У Києві зникають унікальні озера

Врятувати Совські ставки може тільки створення заповідної зони
22 жовтня, 2008 - 00:00

Унікальний куточок природи столиці, Совські ставки, опинився під загрозою зникнення — б’ють на сполох екологи. Наприкінці вересня цього року довкола каскаду ставків, що у Солом’янському районі Києва, з’явився будівельний паркан. Як дізнався «День», забудовники планують засипати ставки, а на їхньому місці збудувати торгово-розважальний центр. Але йдеться не просто про кілька озер — а про унікальну природну територію. Як запевняють екологи, тут мешкають тварини, занесені до Червоної книжки України, ростуть рідкісні рослини, а ще — це єдине місце для жителів мікрорайону, де можна відпочити від міської метушні.

Екологи погоджуються з тим, що територію ставків давно треба упорядкувати, але в жодному разі не забудовувати. Як пояснив заступник голови Національного екологічного центру України Олексій Василюк, найкращий варіант для збереження Совських ставків — перетворити їх на об’єкт природно-заповідного фонду, зокрема на парк — пам’ятку садового мистецтва.

— Нині Совські ставки — це каскад озер, що беруть витоки у верхів’ях річки Совка (поблизу Кадетського гаю та Турецького містечка), — зазначив Олексій Василюк. — А охороняти цю ділянку треба відразу з кількох причин: ставки є останнім екологічним коридором, що зберігся у Києві, саме тут можна знайти майже усі види рослин, що притаманні нашій кліматичній зоні. Через забудову усе це біорозмаїття зникне, так само, як і щезне чи не єдине місце для відпочинку у мікрорайоні. Ми вже неодноразово зверталися до місцевої влади із проханням прибрати та очистити територію Совських ставків. Але отримали тільки одну відповідь — на реконструкцію каскаду озер немає коштів.

Тому столична влада пішла іншим шляхом — оголосила конкурс інвесторів для облагородження цієї території. Виграло його ТОВ «Господарник». Саме ця компанія нещодавно і почала зводити паркан довкола озер. За словами представника ТОВ «Господарник» Олексія Шульгана, одна з умов інвестиційного конкурсу — облагородження мінімум 10 гектарів паркової зони Совських ставків, тобто очищення озер, створення паркової зони та дитячих майданчиків. Тому у проекті компанії передбачено і облаштування паркової зони, і будівництво торгово-розважального центру для сімейного відпочинку.

На протест екологів, які вимагають все-таки зберегти унікальний природний куточок, у ТОВ «Господарник» відповідають — є рішення фахівців, які визнали воду ставків брудною та непридатною для використання, тож ні про яку унікальність природи не може бути й мови. Як з’ясувалося, забудовники справді провели лабораторні дослідження води на вміст токсичних елементів, пестицидів, нафтопродуктів та ін. За їхніми даними, Совські ставки не здатні до самовідтворення, а вміст шкідливих речовин у них перевищує допустимі норми у кілька разів. Тому компанія вирішила забудувати територію ставків замість того, щоб перетворити її на паркову зону. А ще екологи нарікають, що забудову почали без згоди місцевого населення, хоча будь-якому будівництву мають передувати громадські слухання.

— Такі слухання були у квітні цього року, але чи можна визнати їх легітимними — це вже інша справа, — розповіла керівник громадської ініціативи «Збережи старий Київ» Інна Совсун. — Ініціатором зібрання були керівники ТОВ «Господарник», але вони не запросили мешканців будинків, що розташовані поблизу ставків, а це одне з порушень правил, проводження громадських слухань. Ще одне порушення — відсутність представників міської чи районної влади. Не з’явився і сам замовник проекту — голова товариства. Таким чином, можна сказати, що громадськість взагалі не була поінформована про слухання.

Наразі екологи закликають КМДА, яка проводила інвестиційний конкурс, заборонити будівництво. Забудовники, незважаючи ні на що, продовжують працювати над проектом торгово-розважального центру. Але хочеться вірити, що справедливість таки восторжествує...

Інна ФІЛІПЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: