Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

У Криму 2003-й буде Роком медицини

Залишилося знайти 672,8 млн. гривень
5 вересня, 2002 - 00:00

Як повідомляє Кримське агентство новин, фактичні витрати охорони здоров’я в січні—червні становили 119,3 мільйона гривень, в тому числі по зарплаті — 76,8 мільйона. Тобто в першому півріччі на зарплату було затрачено 64,4 відсотка від загальної суми витрат. Пішло на оплату комунальних послуг лікувальним установам 17,6 відсотка, на медикаменты — тільки 4,6 відсотка, на харчування хворих — 4 відсотка, на придбання обладнання — 0,2 відсотка, на капремонт будівель — 0,4 відсотка, на урядові програми — 2,3 відсотка. Зі слів замміністра охорони здоров’я Криму Галини Михайлової, від недофiнансування страждають діагностика і лікування, на які повинно витратитися не менше за 15 відсотків, а не 4,6 відсотка. «Ми не виконуємо стандарти якості лікування і охорони здоров’я», — сказала вона.

За даними Людмили Климчук, з розрахунку на 1 жителя автономії в рік витрата галузі в середньому становила 57,3 гривнi. Міністр охорони здоров’я автономії Андрій Підаєв відзначив, що мінімальна необхідна витрата для забезпечення нормальної роботи галузі становить 68 грн. на 1 людину.

У зв’язку з недофiнансуванням зростає загальна заборгованість галузі, бо лікарі вважають за краще рятувати людей і не платити за комунальні послуги. Так загальна заборгованість охорони здоров’я Криму по платежах на 1 липня становила 29,2 мільйона гривень. Більше усього боргів у Сімферополі — 3,3 мільйона, в Керчі — 2,4 мільйона, в Красногвардiйському і Джанкойськом районах, Евпаторії. Фактично в день на харчування одного хворого в лікувально-профілактичних установах Криму в першому півріччі затрачено всього 1,64 гривні, на медикаменти — 1,28 гривні. Середня зарплата по галузі охорони здоров’я становила 252 грн., в той час як в промисловості в червні вона була 441 гривня — відмічає Людмила Клімчук.

Особливо Міністерство охорони здоров’я Криму стурбоване нинішнім станом сільської охорони здоров’я в автономії, — заявив на засіданні колегії заступник міністра Володимир Пєшков. За його даними, якщо в минулому році в селах витрати на медикаменты на один койко-день становили 1,5 гривні, то в поточному — 80 копійок, причому в різних районах цей показник дуже вiдрізняється — є регіони, де на одного хворого в день купують медикаментiв всього на 30 копійок. На харчування одного хворого в день у минулому році витрачалося 52 копійки, в нинішньому — 49 копійок, а в Джанкойському районі — 9 копійок! «При такому фінансуванні про нормальний лікувально-діагностичний процес мови бути не може», — сказав Володимир Пешков.

Тому, як повідомила на засіданні колегії заступник міністра Галина Михайлова, міністерство охорони здоров’я Криму розробило заходи щодо проведення Року медицини в автономії в 2003 році. Тим більше, що Верховна Рада Криму вже ухвалила таке рішення з метою, як говориться в постанові, збереження і розвитку охорони здоров’я, створення кримчанам умов для загальнодоступностi медичної допомоги, розвитку навичок здорового образу життя і пропаганди медичних знань. Мета — перебудувати галузь на абсолютно нових організаційних і фінансових основах. Головні напрями майбутньої роботи: поліпшення надання медичної допомоги матерям і дітям, вдосконалення анестезіологічної допомоги, профілактика, раннє виявлення, діагностика і лікування онкологічних захворювань і туберкульозу, поліпшення медичної допомоги жителям сіл, ветеранам Великої Вітчизняної війни, воїнам-афганцям.

За розрахунками фахівців лікувально-профілактичних установ, на утримання галузі охорони здоров’я Криму в 2003 року за найскромнiшими мірками буде необхідно 672,8 мільйона гривень. Чи знайдуться такі гроші в бюджеті?

Микита КАСЬЯНЕНКО, Сімферополь
Газета: 
Рубрика: