Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

У Криму готуються до рекордного курортного сезону

Що може стати на перешкоді?
26 квітня, 2006 - 00:00

У Міністерстві курортів і туризму Криму готуються до того, що майбутній курортний сезон стане рекордним за кількістю відпочиваючих. За даними міністерської статистики, за три місяці 2006 року в Крим приїхали на відпочинок і лікування приблизно 140 тисяч осіб, у тому числі за путівками в санаторії — 52,3 тисячі. Загалом це на 10 тисяч більше, ніж минулого року. За даними податкової адміністрації, за січень—березень 2006 року до бюджетів усіх рівнів Криму надійшло понад 439 мільйонів гривень, у тому числі від курортних регіонів — близько 200 мільйонів, що на 17— 20 мільйонів, тобто на 10% більше, ніж минулого року. Платежі до бюджету від курортних регіонів становлять 44% усіх надходжень по Криму. На травневі свята в Криму очікується бум туристів. Їх уже прийматимуть 105 із 650 санаторіїв і пансіонатів. Більша частина з них розпочне сезон у травні, решта — з червня. Загалом за сезон, за прогнозами міністра курортів і туризму Криму Олександра Таряника, автономія чекає зростання кількості туристів ще на 10%. Але, виступаючи на нещодавньому засіданні уряду Криму, міністр назвав чотири загрози, що можуть не лише зіпсувати, а й зірвати курортний сезон.

Насамперед — це очікуване збільшення цін на залізничні квитки, й оскільки 90% курортників прибувають до Криму поїздами, то підвищення тарифів може примусити деяких із них відкласти поїздку на відпочинок. По- друге, — це «відгомони» пташиного грипу, що може стримати потік туристів-мисливців. По-третє, побоювання міністра викликає нестабільна післявиборна політична ситуація, котра, якщо не вщухне до літа, може перенаправити потік туристів у спокійніші регіони. Також може зіпсувати сезон підвищення тарифів на енергоносії та комунальні тарифи, оскільки це спричинить екстрене подорожчання путівок і цін на курорті. Уже зараз туроператори прогнозують, що відпочинок у Криму цього літа загалом подорожчає на 10—15% порівняно з торішнім.

Для того, щоб компенсувати ці загрози, кримські курорти намагаються підготуватися до сезону більш якісно. Наприклад, цього року за системним планом уряду більша увага приділяється благоустрою курортних територій, упорядкуванню роботи транспорту, зв’язку, торгівлі, громадського харчування, служби побуту. Вперше цією весною пляжі перевірені не приватними рятувальними командами, а МНС Криму. Проводиться санітарне очищення й озеленення курортів. Оздоровниці вже завершують роботу з реконструкції та ремонту будівель, водопровідних і каналізаційних мереж, з оновлення основних фондів, у тому числі лікувально-діагностичного обладнання. За даними Міністерства курортів і туризму Криму, в цьому курортному сезоні на території півострова працюватимуть п’ять аквапарків, у тому числі той, що відкривається в червні поточного року в Коктебелі, а в оздоровницях — понад 50 басейнів, що дасть можливість курортникам приймати морські ванни як ранньою весною, так і пізньою осінню, і влітку в негоду.

За інформацією Міністерства курортів, щороку змінюється контингент курортників. Серед них дедалі більший відсоток займають жителі України та зарубіжні туристи з Європи, тоді як потік відпочиваючих із Росії постійно зменшується, хоча досі залишається переважаючим. Річ у тому, що порівняно з рівнем сервісу кримський відпочинок часто дорожчий за аналогічні тури в Туреччину, Болгарію, Румунію або Середземноморські курорти. Відіграє велику роль і стратегія Росії на підтримку власних курортів, всілякі протекціоністські заходи для курортів Кавказу, наприклад, пільги у вартості путівок або, і це з нами не порівняти, здешевлення проїзду на поїздах, а також спеціальні заходи зі стримування відтоку російських туристів в Україну та Грузію. Зокрема, цього року, як повідомив Олександр Таряник, туроператори Росії відмовилися здійснювати передоплату заявлених путівок у санаторії та пансіонати Криму, що ускладнює підготовку їх до сезону, оскільки відчувають дефіцит обігових коштів. Щоб краще показати росіянам рівень курорту в нинішньому Криму, в травні міністерство проведе вже четвертий російсько-український автопробіг російських журналістів «Ралі. Легенда Криму. 2006». У ньому візьмуть участь понад 40 представників засобів масової інформації Росії, які відвідають Судак, Алушту, Бахчисарай, Ялту, Севастополь. Міністерство проводило виставки «Крим — цілий рік» і «Крим. Курорти. Туризм», у яких взяли участь 560 експонентів і майже п’ять тисяч відвідувачів. У роботі виставок брали участь туроператори Австрії, Німеччини, Польщі, Туреччини, представники посольств США та Великої Британії. Крім того, Міністерство спільно з Державною службою з туризму та курортів України організувало участь кримських здравниць у 12 ти туристичних виставках у Києві, Москві, Санкт-Петербурзі, Мінську, Таллінні, Вільнюсі, Ризі, Празі, Берліні, Відні, Стамбулі та Тель- Авіві. На виставках проведені презентації Криму для представників посольств, засобів масової інформації, зарубіжних туроператорів і турагентів, прес-конференції, ділові зустрічі та переговори з потенційними партнерами.

Усе це, звісно, сприяло популярності Криму в світі, адже потік туристів із країн Європи весь час зростає. Особливо високий інтерес до Криму в Німеччині та Великій Британії. Протягом останнього року зріс він у країнах Прибалтики. Нещодавно відкрила регулярні рейси до Криму авіакомпанія «Люфтганза». У зв’язку з дедалі більшою цікавістю до кримських курортів, цього року збільшиться кількість регіонів, які мають постійне авіасполучення з Кримом. Крім 37 традиційних напрямів, із цьогорічного квітня латвійська авіакомпанія АirBaltic відкрила регулярні авіарейси в столицю автономії з Таллінна та Риги, планується відкриття додаткових поїздів, авіарейсів, автобусних маршрутів. Це вже четвертий прямий рейс АirBaltic в Україну. Спершу авіакомпанія здійснюватиме прямі польоти до Сімферополя двічі на тиждень — по вівторках і суботах, а влітку — щодня. Ціна квитка на рейс Сімферополь — Рига в одному напрямку становитиме приблизно 100 доларів. Для перельотів використовують літаки типу Boeing. Тривалість польоту — 2 години 30 хвилин. Iз Сімферополя пасажири також зможуть здійснювати транзитні польоти до країн Балтії, Скандинавії та Західної Європи. У свою чергу Ялтинський морський торговий порт планує прийняти в 2006 році 65 іноземних круїзних судів, тоді як у 2005 році було прийнято 51. На цих лайнерах до Криму прибудуть понад 35 тисяч європейських туристів. Зараз кримські туроператори приділяють багато уваги якості екскурсійного обслуговування.

Другий «кит» курорту — рівень готельного сервісу. У квітні 2006 року менеджери готельного комплексу «Ялта-Iнтурист» пройшли тестування за методикою Асоціації американських готелів. Як повідомили журналістам у відділі інформації та реклами, в кінці грудня 2005 року працівники готелю пройшли тренінг міжнародного класу й отримали сертифікати про закінчення внутрішніх курсів підвищення кваліфікації, а тепер, згідно з результатами іспитів, комісія Iнституту видала 11 менеджерам «Ялта- Iнтурист» сертифікати «Супервайзер індустрії гостинності». На думку керівництва підприємства, такі тренінги добре підвищують професійні навички та розвивають особові якості персоналу, що сприяє зростанню кримського сервісу.

Микита КАСЬЯНЕНКО, Сімферополь
Газета: 
Рубрика: