Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

У Москві триває засідання євразійської «п’ятірки»

Експерт: Поступки щодо економічних питань можуть бути, але на підписання будь-яких прямих домовленостей щодо членства в МС уряд не піде
24 грудня, 2013 - 13:02

Сьогодні в Москві відбудеться засідання Вищої Євразійської економічної ради (ВЄЕР). Раніше, за інформацією заступника міністра закордонних справ РФ статс-секретаря Григорія Карасіна повідомлялося, що на зустріч до Росії приїдуть президенти України, Білорусі і Казахстану, а серед запрошених — президенти Вірменії і Киргизії. Проте вчора стало відомо, що почесний десант з українського боку очолить не гарант. «Микола Азаров, за дорученням Президента, завтра візьме участь у засіданні Ради, в якій Україна бере участь як спостерігач», — пояснив прес-секретар прем’єра Віталій Лук’яненко, залишивши при цьому не розкриті деталі офіційної програми прем’єра.

На офіційному сайті президента РФ сказано, що на засіданні ВЄЕР планується обговорення основних напрямів інтеграційної взаємодії держав — членів МС і Єдиного економічного простору, плани на 2015 рік, питання підготовки і реалізації «дорожніх карт» з приєднання Киргизії і Вірменії до євразійських інтеграційних структур. За підсумками засідання також заплановано підписання ряду спільних рішень у сфері єдиної митної політики, регулювання діяльності природних монополій і правил конкуренції. І ні слова про Україну.

Це тому, стверджує джерело «Дня», знайоме з ходом підготовки зустрічі, що головну ставку українська сторона робить не на Раду, а на двосторонню зустріч Азарова з прем’єр-міністром Росії Дмитром Медведєвим, яка відбудеться після. Про що говоритимуть? Офіційно поки немає жодних коментарів. Але, як розповів на правах анонімності співбесідник «Дня», зокрема, обговорюватимуться питання зниження митних ставок (можливо, навіть щодо зниження експортного мита на енергоносії, чого б хотіла Україна) і виділення 15 мільярдного кредиту.

Виходячи з цього, можна судити про очікування сторін. З планами сусідки все зрозуміло. «Ця позика надана так, що у нас завжди будуть можливості вимагати від українського уряду погашення цієї позики, й (вона оформлена) за найжорсткішими юридичними процедурами. Це не просто домовленість між двома мінфінами, коли хтось щось комусь дав. Це оформлено за дуже жорсткою процедурою, й Росія свої права в юридичному плані забезпечила», — розписав процедуру виділення коштів перший віце-прем’єр-міністр РФ Ігор Шувалов. Іншими словами, Кремль розглядає це як залізобетонний аргумент і гарантію того, що після отримання 15 мільярдів доларів Україна не піде назад і не підпише Угоду про асоціацію з Євросоюзом.

А чого чекає українська влада: недопущення дефолту, дочасних виборів або сподівається підтягнути економіку, щоб потім усе-таки підписати асоціацію? Поки що в діях влади не спостерігається чіткої відповіді. На думку президента «Української асоціації економістів-міжнародників Антона Філипенка, зрозуміло одне: на сьогоднішній день на порядку денному стоїть розвиток пакету сочинських економічних домовленостей. «Вони начебто допомагають вирішити фінансові питання, але при цьому повертають Україну в минуле до консервації політичної й економічної ситуації, яку ми вже проходили», — говорить він. Вона, на думку експерта, зводитися до одного — реанімація цікавих економічних активів під російським керівництвом. «У рамках нових домовленостей, можливо, будуть якісь уточнення щодо Євразійського й Митного союзу, в частині надання Україні статусу спостерігача. І у зв’язку з цим, можливо, — якась координація дій з Росією. Але далі цих дій українська влада навряд чи піде, я маю на увазі підписання Україною якихось прямих домовленостей щодо членства в МС. Адже Майдан іще стоїть», — говорить він.

P.S: Доки верстався номер прес-служба уряду РФ повідомила, що два прем’єра у вівторок обговорять співпрацю в торговельно-економічній, енергетичній та кредитно-фінансовій сферах.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: