Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

У музейній скарбниці України — поповнення

Київська школа, що вціліла в роки війни, відтворила свою історію
7 травня, 2008 - 00:00

У Київській спеціалізованій школі №130 вчора відкрився власний музей: тут на справжніх музейних стендах представлені фотографії з життя школи, є низка архівних документів, зібрано та впорядковано імена усіх директорів школи з часу її заснування: з 1936 року до сьогодення.

Оскільки цьогоріч виповнюється 65 років з дня визволення Києва, значна частина музейних експонатів присвячена саме темі Великої Вітчизняної війни, адже спеціалізована школа №130 — одна з небагатьох, що вціліла після воєнних баталій. Як розповіла її директор Марина Піщалковська, під час окупації в школі розміщався німецький штаб. Після звільнення Києва нашими воїнами, у ній існував військовий госпіталь.

— Сюди приходили люди, що жили поруч зі школою, щоб доглядати поранених бійців, — продовжила Марина Піщалковська. — І лише в 1951 році тут були відновленні заняття. Матеріали для музею збиралися впродовж п’яти років винятково силами вчителів. За цей час було опитано чимало педагогів, що колись тут працювали, опрацьовано низку архівних документів. Нам навіть вдалося знайти ученицю (нині це жінка похилого віку), яка пам’ятає перший рік навчання у школі. Також ми дізналися, що один з директорів очолював під час війни партизанський загін. Тож матеріалу було зібрано чимало і залишалося тільки його впорядкувати. До речі, цим займалися знову ж таки вчителі нашої школи, які самі вирізали, клеїли, оформляли музейні стенди. Практично за місяць до відкриття музею весь матеріал було систематизовано.

Наразі шкільну історію переповідають 16 музейних стендів. Тут працюватимуть екскурсоводи. Поки що цю місію виконують вчителі, але незабаром вони передадуть її школярам, зокрема, учням 7 та 10 класів, які вже проходять курси гідів. Як розповіла вчитель історії Лідія Федченко, юних екскурсоводів ознайомлюють з експонатами музею, розповідають про історію школи, а також навчають комунікативним навичкам, адже, як справжні гіди, школярі повинні зацікавити аудиторію своєю розповіддю.

Перша екскурсія до музею уже відбулася. Тут побували колеги з інших київських шкіл, колишні випускники та вчителі, ветерани війни, що допомагали збирати матеріал для музею. Не обійшлося і без іноземних гостей — у музеї побували професор Італійського культурного центру у Києві Ніколо Франко Булоні та дружина посла Італії в Україні Мартіна Доннічі. Це сталося не просто так. Річ у тому, що учні 130-ої школи вивчають, окрім англійської, ще й італійську мову, а старшокласники часто бувають в Італії, де проходять мовну практику, тому подібні зустрічі з представниками італійських організацій в Україні вкрай потрібні школі — для підтримки міжнародних зв’язків.

Інна ФІЛІПЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: