Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

У перервах між висуненнями електорат стояв у чергах

22 травня, 1999 - 00:00

Таки так: президентська передвиборна кампанія в Україні офіційно почалася. І, якщо вірити повідомленням преси, особливо регіональної, всі трудові колективи «в єдиному пориві» кинулися висувати в президенти... Угадайте з трьох разів — кого? У миколаївському КСП «Ольвія» висунення проходило — за сільськими мірками — урочисто й помпезно: з буфетом і духовим оркестром, який витинав «Не нужен мне берег турецкий». Звучало безліч аргументів на користь Його. Наприклад, «у нас є все для хорошого життя — земля, вода, тому давайте висунемо Кучму». Не менш вагомі аргументи знайшлися в іншому господарстві — «Радсад»: «За час президентства Леонід Данилович був у нас двічі, а всі інші претенденти — ні разу». Правда, ніхто не згадав, що подібні показові господарства в області можна перелічити на пальцях однієї руки, а до всіх інших гостя — не те що Президента — везти просто соромно.

А об'єктів, куди не було б соромно везти нинішнього Президента, залишається все менше. Не стали рідкісним винятком і суднобудівні заводи Миколаєва: п'ять років роботи у збиток, в основному на грецького «дядька», призвели до 300-мільйонного боргу на три заводи, масових скорочень, заборгованості по зарплаті, арбітражних судів тощо. Коли Україну охопила «епідемія» створення вільних економічних зон, суднобудівну ВЕЗ на базі заводів було вирішено створити і в Миколаєві. У жовтні минулого року Л. Кучма навіть указ видав, зобов'язавши підготувати у двомісячний термін необхідні документи й обгрунтування. Відтоді в Миколаєві про ВЕЗ тільки й кажуть. Багато. Говорили й на цьому тижні — на спеціальній конференції. Розповідали, як здорово заживуть корабели в зоні. І котили бочку на міністерства економіки й фінансів — мовляв, це все вони каламутять воду, вставляють палиці в колеса й не дають суднобудівникам розвернутися.

Про суднобудівну ВЕЗ на цьому тижні говорили і в миколаївській штаб-квартирі НДП, що іменує себе одним із ініціаторів проекту. Втім, на минулій тут прес-конференції куди більше уваги приділялося знову ж претенденту-Президенту, його заслугам і достоїнствам. «Кучма — найреальніша кандидатура на посаду Президента, і цієї позиції дотримуються практично все півтори тисячі членів обласної організації НДП», — заявив заступник голови організації Володимир Дубов. А не «практично всі» — це, наприклад, колишній голова міської організації НДП Миколаєва Ірина Мейжіс, котра на з'їзді партії голосувала проти Л. Кучми, а тепер і її членство в НДП під сумнівом. Не розділяють упевненості й оптимізму «справжніх» ендепістів і миколаївські рухівці: голова крайової організації Руху Юрій Діденко заявив на прес-конференції, що, згідно з проведеним соціологічним опитуванням, Л. Кучма має в регіоні найвищий негативний рейтинг — однозначно за нього не голосуватимуть 50% виборців.

А серед другої половини розпочато збір підписів за претендента. Втім, і в цій частині електорату, певно, не так багато бажаючих безоглядно віддати свій підпис. Інакше навіщо тоді до цієї канцелярської роботи підключати чиновників, у котрих і так, здавалося б, справ безліч? Як розповів кореспондентові «Дня» секретар миколаївського обкому СПУ Олександр Худояш, на апаратному засіданні Миколаївського міськвиконкому перший заступник міського голови Микола Балакирєв поставив завдання для працівників апарату міських виконавчих органів влади — збір підписів на підтримку Л. Кучми. Кожному з районів доведено відповідний план.

У перервах же між висуненнями більшість миколаївців турбувалися про хліб насущний. І ліві, і праві, і центристи слухняно шикувалися в довгі черги за цукром, борошном, гречкою, рисом, намагаючись хоч якось зачепитися за зростаючі щогодини ціни, які підскочили в 1,5- 2 разу. За тиждень ажіотаж не затих: після заяв про пусті засіки запевнення про те, що «уряд займається цим питанням», уже не можуть служити аргументом і заспокійливим засобом. З останніх сил у Миколаєві тримаються лише пекарі, котрі зберігають колишні ціни на хліб. Однак, як заявила кореспондентові «Дня» президент Спілки виробників хліба Лідія Депутатова, якщо найближчими днями власті не вживуть адекватних заходів, то ціни на хлібобулочні вироби істотно підвищаться.

Данило КЛЯХІН, власкор «Дня» з Миколаєва
Газета: 
Рубрика: