Влада Дніпропетровщини — однієї з найбільших житниць України, у зв’язку з несприятливим прогнозом на нинішній урожай прийняла регіональну програму забезпечення області насінням та продовольчим зерном. Заходи, передбачені в ній, повинні підстрахувати як сільгоспвиробників, так і місцевий хлібний ринок.
Під час затвердження програми на сесії Дніпропетровської облради начальник обласного управління сільського господарства Олександр Любович повідомив, що область, яка збирала два роки поспіль найбільші в Україні врожаї, цього разу спіткала лиха доля. Спочатку через морози загинуло 95% озимих, потім літня спека знищила понад третину пересіву, а дощі, які тепер почалися, підняли бур’яни і загрожують зривом жнив. Очікується, що Дніпропетровщина нині збере не більше 560 тисяч тонн ранніх зернових при рекордно низькій середній урожайності 10 центнерів з гектара. Ці цифри пригнічують тим більше, що в минулому і позаминулому році дніпропетровські хлібороби зуміли зібрати 2,5 і 3 млн. тонн ранніх зернових. В цілому нинішній мізерний урожай, як передбачається, в основному з низькоякісних сортів зерна, навряд чи зможе задовольнити навіть внутрішні потреби Дніпропетровщини. Оскільки область за рік споживає 250 тисяч тонн продовольчого зерна, ще 210 тисяч тонн потрібні на насіння, не враховуючи потреб у зерні кормовому. За словами О. Любовича, влада Дніпропетровщини вже визначила великих зернотрейдерів, які зобов’язалися забезпечити поставки зерна в область. Відповідно до прийнятої облрадою програми, свої запаси зерна за рахунок місцевих бюджетів повинні створити також влади міст та сільських районів. Для виживання у важкий рік сільгоспвиробникам області обіцяна допомога в отриманні пільгових кредитів, які підуть на погашення боргів та зарплату селян.
Поки ж влада на місцях намагається підстрахувати найбідніші верстви населення. Так міськрада Кривого Рогу підтримала ініціативу міського голови Юрія Любоненка про виділення адресної цільової дотації економічно незахищеним городянам, яка частково компенсувала б різницю ціни на хліб після її підвищення. Тепер 36,4 тисячі криворізців будуть отримувати до своїх пенсій і допомог доплату в розмірі... трьох гривень на місяць. Правда, і ця скромна допомога поки передбачена всього лише на два місяці — до хліба нового врожаю.
ДО РЕЧІ
Вчора в Луганській облдержадміністрації проходив традиційний щотижневий брифінг для представників ЗМІ. Начальник Головного управління економіки облдержадміністрації Сергій Косарєв ознайомив журналістів iз основними показниками роботи економіки області в першому півріччі. На його думку, наявний факт зростання основних показників і позитивні тенденції. Серед іншого, Сергій Косарєв привів дані моніторингу цін. Згідно з дослідженнями, які провели Комітет iз цін і ряд управлінь облдержадміністрації, індекс цін на продукти харчування в червні становив 101,6% порівняно з травнем. Відповідаючи на запитання кореспондента «Дня» про те, чи можна вірити цим цифрам, якщо всі знають, що ціни у пік підйому сягали 150 — 180% порівняно з травневими, Сергій Косарєв запропонував запросити окремо тих, хто проводив моніторинг і спитати з них. Одночасно з брифінгом ряд луганських обласних організацій партій КПУ, СПУ, «Батьківщина» провели мітинг біля стін Луганської облдержадміністрації. Основний гнів тих, що зібралися, викликала ситуація на продовольчому ринку — ціни, які зросли на основні продукти харчування: цукор, борошно, крупи. «Як же можна було так господарювати в області й в цілому по країні, яка рік тому зібрала найбільший урожай за останні 15 років, а сьогодні переживає дефіцит продовольства?»,— говориться у відкритому листі до голови облдержадміністрації Олександра Єфремова. Учасники мітингу звинуватили і державну, і обласну владу в «масовому зубожінні народу».