Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

У Рівному вперше відбувся лірницький фестиваль

Усе, що музиканти залірникували, передадуть на потреби армії
16 жовтня, 2014 - 13:09

Він зібрав музикантів, які відтворюють давню традицію мандрівних співців. Були представники з усієї України — від Галичини та Волині до Слобожанщини. Сучасні лірники співали біля церков і на майданах. Переконують — зараз звучання цього інструмента потрібне, як ніколи. Бо воно лікує.

«Коли я грав біля Покровського собору, бачив сльози однієї жінки. А це означає, що лірникував не даремно, — каже професор кафедри музичної фольклористики НМАУ ім. П. Чайковського Михайло ХАЙ, який є автором ідеї проведення фестивалю. — Загалом ця музична традиція дуже давня. Колісну ліру знали ще у VIII—XIX століттях. На ній грали в Мавританії, а потім по всій Європі. Це був пастуший інструмент, по тому — придворний, а потім — мандрівних співців. Тим шляхом він прийшов і в Україну. А в XV столітті зустрівся з потужною традицією кобзарювання. До речі, в Європі на цьому інструменті грали без співів. Тим часом в Україні розвивалася найпишніша гілка в лірництві. Щоправда, згодом науковці більше досліджували кобзарську традицію, про лірницьку забули. Ось і вийшло так, що вона майже не зафіксована. Тож мусимо цю естетику реконструювати, щоб не пропала. До того ж молодь виявила до цього зацікавлення. Майдан показав — звучання ліри та псалмів потрібне».

Під час фестивалю можна було не лишень послухати лірників, а й дізнатися про секрети виготовлення інструмента, про традиції мандрівних співців, а також почути історії людей, які реконструюють давню традицію.

«Я вже давно мешкаю в Києві, але родом із Волині. До речі, серед тих, хто сьогодні грає на лірі, багато людей саме звідти. Це, мабуть, наші батьки та діди чули, як грає Іван Власюк (останній лірник Волинського Полісся). І це нам передалося», — розповідає лірник Ярема (Вадим Шевчук).

Він разом із іншими лірниками-кобзарями знявся в документальному фільмі Ганни Яровенко «Вільні люди». Вони погодилися на декілька днів стати мандрівними співцями і спробувати заробити на життя, подорожуючи селами та співаючи для людей на ярмарках, біля церков, у дворах, у полі. У зйомках брав участь і лірник із Рівного Андрій Ляшук.

Організатори дійства сподіваються, що фестиваль «осяде» в Рівному. Адже він вже відбувався в Дрогобичі, Львові, Києві, а цьогоріч, мандруючи Україною, прийшов сюди. Cучасні лірники, виступаючи на фестивалі, згадували про тих, хто сьогодні воює на сході. Вони переконують: гра на цьому інструменті заліковує. Однак солдатам сьогодні потрібне не лише звучання ліри, а й медичні препарати. Тож усе, що вони залірникували, передають на потреби армії.

Тетяна ІЛЬНИЦЬКА, Рівне
Газета: 
Рубрика: