Центр міжнародної безпеки і євроатлантичної співпраці, створений за підтримки Організації Північноатлантичного Договору, відкрився днями в Донецькому національному університеті за участю делегації НАТО, що відвідала шахтарську столицю з робочим візитом. Головною метою дводенного візиту делегації на Донеччину було «подолання негативного іміджу організації в цьому регіоні». Паралельно делегації НАТО побували також в Харкові і Одесі.
Як зазначалося на засіданні «круглого столу», присвяченого обговоренню «НАТО-українських» відносин, Донецьку область невипадково було обрано однією з ключових точок маршруту делегатів НАТО. Оскільки, як зазначив донецький міський голова Олександр Лук’янченко, переважна більшість донеччан мало знають про діяльність блоку і тому категорично проти вступу України до Північноатлантичного альянсу. За його словами, таке ставлення до НАТО в Донбасі характеризується передусім тим, що в шахтарському регіоні все ще живий стереотип сприйняття цієї структури як агресивного блоку. Наприклад, в Донецьку активно розповсюджують листівки з інформацією про те, що «за всі роки існування НАТО було вбито близько 20 млн. чоловік, бомбардовано 24 держави, убито в Іраку 25 тис. чоловік».
Спробою позбутися сприйняття Північноатлантичного альянсу як суто агресивної і виключно військової структури і був згаданий «круглий стіл», під час якого місцева влада Донеччини досить серйозно наполягала на проведенні широкої інформаційної роботи в регіоні і активного діалогу з участю представництв НАТО в Україні. Саме ж керівництво регіону, за словами губернатора області Вадима Чупруна, сьогодні робить все можливе, щоб про переваги НАТО дізналося якомога більше мешканців Донбасу. Зокрема, як зазначив В. Чупрун, особливо багато уваги в цьому плані приділяється місцевій пресі. Так, з початку поточного року на сторінках регіональних ЗМІ з’явилися спеціальні рубрики, що висвітлюють діяльність НАТО та її зв’язок з життям безпосередньо Донеччини. Крім того, за цей термін, за підрахунками влади області, на місцевому телебаченні вийшло 250 спеціальних сюжетів, які також стосуються цієї тематики. В області регулярно проводяться різні конференції і круглі столи, присвячені обговоренню переваг і недоліків НАТО, однак цих зусиль на сьогодні все ж недостатньо.
У зв’язку з цим у Донецьку і було відкрито новий інформаційно-аналітичний центр, головним завданням якого, за словами ректора Донецького національного університету Володимира Шевченка, буде надання максимальної інформації про діяльність НАТО, інформації про програми блоку і фундаментальні дослідження українських і зарубіжних вчених щодо цієї тематики. При цьому донеччанам обіцяно, що центр буде максимально обладнано сучасними комп’ютерними технологіями і він надаватиме всім охочим безкоштовний доступ на веб-сайт НАТО. Крім того, відвідувачам центру буде запропоновано таку послугу, як відеоконференції.
Новий центр розташовується в приміщенні історичного факультету Донецького національного університету і вже зараз користується активною підтримкою і увагою з боку викладачів і студентів цього вузу.
А втім, потрібно також зазначити, що ряд донеччан як і раніше категорично проти не тільки вступу України до НАТО, але і найменших виявів діяльності цього блоку в нашій країні. Так, наприклад, візиту делегації блоку до Донецької області передувала вельми серйозна за своїм настроєм акція протесту, яка хоч і не була численною, але все ж доволі шумною. Організаторами мітингу виступили ПСПУ, Слов’янська партія і Компартія, які зібрали біля входу до Донецького університету близько 70 чоловік. Учасники акції скандували переважно гасла «НАТО — нет» і «НАТО — геть!», а також співали радянських військових пісень.
Супротивники НАТО вважають, що сьогодні Альянс почав «інформаційну інтервенцію до Східної України» у вигляді інформаційних центрів НАТО в Одесі, Харкові і Донецьку.