Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

У стіні Комендантської башти виявлено артилерiйський снаряд

7 серпня, 2003 - 00:00

Учора на одному із заводів у Кам’янці-Подільському на Хмельниччині сапери одержали виготовлений на їхнє замовлення унікальний пристрій, аби «висмикнути, як зуб, артснаряд, що застряг у стіні Старої фортеці».

Електрик історичного музею-заповідника «Стара фортеця» Віктор Лісовський оглядав своє велике господарство, коли раптом обачив, що з південного боку Комендантської башти, десь сантиметрів за 70 від покрівлі, стирчить щось підозріле. Артснаряд?.. Прибулі на місце перший заступник начальника Військово-інженерного інституту полковник Хавронюк і його підлеглі не залишили жодних сумнівів ні в пильного електрика, ні в інших музейних співробітників: це — 120-міліметровий артилерійський снаряд.

Краєзнавці пригадали, що у ході кривавих боїв за Кам’янець-Подільський будівлі Старо ї фортеці було зруйновано, та Комендантська башта залишилася неушкодженою. Снаряди її не «брали». Та цей, випущений з гармати, застряг у мурах і не вибухнув? Отже, електрик знайшов боєприпаси часів Другої світової війни? Ці та інші питання поки що залишаються без відповідей. Бо ще не відомо, чому раніше ніхто не помітив цей артснаряд. Жодна висока особа, буваючи у Кам’янці- Подільському, не обминала цю історичну пам’ятку. Раніше ж, ніж вона не її обминала, фортечні мури оглядали представники спецслужб. Кажуть, боєприпаси часів Другої світової війни «ростуть» із землі. Та ж не із стін...

«Небезпеки для міста немає. Міліцейський наряд узяв артснаряд під цілодобову охорону. Є два способи, аби вилучити боєприпас із стіни Комендантської башти. Перший — розібрати стіну, наразивши людей на велику небезпеку... Визначилися з другим способом — дистанційним. Колись мене вчили, а тепер сам навчаю підлеглих: необхідно передбачити всі можливі наслідки рішення. Ось тільки переживаю, чи правильно зроблено розрахунки», — повідомляє для «Дня» про результат пошуків оптимального варіанту полковник Хавронюк. Ідея про пристрій належить саме йому. За кресленнями, зробленими підлеглими командира, конструкцію виготовили заводські робітники.

— Коли ж відбудеться операція?

— У четвер... Або — у п’ятницю... Сапери — вiйськові люди. Свої прогнози та плани не оприлюднюють, — відповів полковник. Він тільки-но повернувся з-за кордону Батьківщини: «Починав у 2000 році комбатом, потім був начальником групи розмінування у Південному Лівані».

— Чи були подібні ситуації у ході виконання миротворчої місії?

— Завжди і скрізь трапляються нестандартні ситуації у розмінувальників, — беззаперечно відповів Олег Хавронюк.

Михайло ВАСИЛЕВСЬКИЙ, «День», Хмельницька область
Газета: 
Рубрика: