Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

У «столиці рейдерів» чекають інвестицій

Дніпропетровська облрада створює агентство для припливу в регіон іноземного й вітчизняного капіталу
8 грудня, 2010 - 00:00

З такою ініціативою виступив голова облдержадміністрації Олександр Вілкул, котрий вважає, що створення спеціального агентства, яке відає питаннями інвестицій, значно вплине на подальше життя Дніпропетровщини.

Добрі побажання губернатора можна лише вітати, проте Дніпропетровськ давно набув зловісної слави «столиці рейдерів», яку чимало інвесторів вважають за краще оминати. Варто нагадати, як один із найбільших ринків країни, дніпропетровська «Озерка», переходив з рук у руки в результаті штурмів із застосуванням зброї. Власника ринку, російського бізнесмена Максима Курочкіна вбили на порозі суду, а його партнерів розстріляли кілери в Дніпропетровську та під Києвом. Незважаючи на те, що формально «Озерку» повернули в державну власність, нею, як і раніше, користуються приватні структури, а керівники ФДМУ ухиляються від відповідей. Великого розголосу свого часу набули також події довкола Нікопольського феросплавного заводу, Дніпропетровського маслоекстракційного комбінату, комбінату «Придніпровський» та концерну «Весна». Шляхом рейдерських захоплень у Дніпропетровську змінила власників ціла низка готелів і магазинів, компаній і об’єктів нерухомості, серед яких дві колишні адміністративні будівлі... Дніпропетровської облдержадміністрації. Улітку цього року сам губернатор О.Вілкул говорив про проблему рейдерства на розширеному засіданні колегії обласної прокуратури. На думку О.Вілкула, рейдерство можливе лише там, де слабка влада. «Сьогодні в Дніпропетровській області існує консолідація всіх гілок влади, й дуже сильні керівники правоохоронних органів. Тому нам необхідно позбавлятися такої ганебної слави», — вважає губернатор.

Тим часом, дніпропетровська громадськість уже не перший рік говорить про те, що рейдерство можливе лише там, де місцева влада, сильна чи слабка, уражена корупцією. Не секрет, що будь-який рейдерський захват передбачає потрібне судове рішення, зацікавленість виконавчої служби й бездіяльність силових структур. У той же час, Дніпропетровська область завжди славилася рекордними поборами, що відображали апетити чиновників. За даними начальника департаменту Національного комітету у боротьбі з корупцією Сергія Зайця, середній хабар на Дніпропетровщині приблизно вдвічі перевищує всеукраїнські показники. На мільйонних хабарах не раз попадалися керівники міст і районів області, а соціологічне опитування, проведене Інститутом ім. Горшеніна, показало, що найбільш корумпованими дніпропетровці вважають у першу чергу правоохоронні органи. Невипадково, один з лідерів дніпропетровської опозиції, глава обласної організації «Фронту змін» Андрій Павелко вважає, що Дніпропетровськ може залучити інвестиції, лише поборовши корупцію. «Я розмовляв з однією дуже великою англійською компанією, яка хотіла вести бізнес в Україні, повідомив він на прес-конференції. — Проаналізувавши ситуацію, англійці з’ясували, що найкраще географічне місце для створення бізнесу — Дніпропетровськ, тому що в радіусі 250 кілометрів проживає 9 млн. людей, а довкола Києва — лише 5 млн. Тобто географічно Дніпропетровськ чудове місце для інвестицій. Але їх так і не вклали, тому що в тодішній міськраді почали вимагати хабарі. Підприємець був готовий інвестувати гроші в розвиток міської інфраструктури, відремонтувати лікарню, але це чиновникам було нецікаво». За словами А. Павелка, це далеко не поодинокий випадок, адже багато серйозних компаній — як іноземних, так і українських — хотіли б працювати в Дніпропетровську, але вони готові співпрацювати лише в умовах, що дозволяють робити довгострокові прогнози, й до того ж, працювати згідно із законом, а не «носити валізами гроші чиновникам». Проте в Дніпропетровській області з цим поки є певні проблеми, й одному інвестиційному агентству навряд чи вдасться з ними впоратися.

Вадим РИЖКОВ, «День», Дніпропетровськ
Газета: 
Рубрика: