Фондосховища та архіви українських музеїв, виявляється, часом містять просто унікальні шедеври, про які мало хто знає. Свідченням цього є сенсаційна знахідка наприкінці минулого року у Дніпропетровсьому художньому музеї картини Рембрандта. Однак не менш сенсаційною стала знахідка в Закарпатському обласному художньому музеї імені Йосипа Бокшая. Саме в цьому музеї, як з’ясували науковці Львівського університету, досі зберігалася унікальна картина відомого українського художника Івана Труша, на якій зображений видатний український письменник, громадський та культурний діяч Іван Якович Франко.
«Про цю картину з зображенням Івана Франка, певна річ, ми знали, — каже директор музею Олег Зайцев, — однак не знали, хто є її автором». Ця картина — без авторства та без дати написання — потрапила до Закарпатського художнього музею ще в 1948 роцi. Майже шістдесять років тому разом з низкою інших картин різних авторів подарував її музею Київський музей українського мистецтва. Подарунок цей був здійснений в рамках надання допомоги першій в Закарпатті картинній галереї, створеній одразу після перемоги у Великій Вітчизняній війні. Досі картина лежала у фондосховищах музею, ніхто не знав авторства твору, місця й часу створення, аж доки… до музею не навідалися мистецтвознавці Львівського університету імені І. Франка.
«До нас приїхав науковий співробітник Львівського університету, який мав інформацію, що колись Закарпаття отримало картину, на якій зображений Іван Франко. Воночас цей науковець не мав інформації, чи збереглася ця картина. Ми дістали з фондосховищ музею кілька картин відомого українського художника й одночасника Франка Івана Труша, серед яких і зберігалася картина, й дозволили ученому вивчити їх».
Кажуть, коли львівський вчений побачив картину з зображенням Івана Франка, особливо ж коли переконався в тім, що написана вона таки рукою Труша, то в нього навіть руки почали трястися від захоплення та здивування. «Після цього були написані наукові статті, проведені аналізи, дослідження і таким чином підтвердилося, що портрет Франко — робота Івана Труша», — каже Олег Зайцев.
На авторство Труша, говорять історики, вказує навіть особисте листування Івана Франка. «Зберігся лист Івана Франка, в якому він говорить приблизно так: «Вимушений позувати одному відомому художникові...», і цим художником якраз і був Іван Труш», — розповіла Людмила Біксей, провідний науковець Закарпатського обласного художнього музею ім. Й. Бокшая.
«З галереї портретів І.Франка, яких художник Іван Труш при житті поета виконав 10, цей твір виділяється чимось особливим, — розповідає Людмила Біксей. — Іван Труш у кожному портреті Франка виконував специфічні художні завдання. Але саме ужгородський портрет додає емоційності та глибини проникнення. Ймовірно, що цей портрет міг бути виконаним в Довгополі, десь біля 1908 року (на полотні, що у 1948 році поступило з Київського музею українського мистецтва, немає дати та підпису). При дуже влучному рисунку, вдалій композиції Труш акцентує увагу на «імпресії», тобто загальному емоційному враженні від твору і зображеної постатi. Тут на поверхню виходять психологічні акценти. Франко зображений у вишиванці та темному костюмі. Певна сценічність фону слугує добрим ґрунтом для розкриття напруги психологічного стану портретованого. Крайні кольори спектру: бузкового та рудо-вогненний — обіймають поставу Франка своєрідним блиском заграви. Відчувається тривожність усього тонального ладу твору. Перед глядачем непроста людина у пристрасті і патетиці буденного життя — колега і друг художника Івана Труша, наш український прозаїк і поет, критик, філософ Іван Франко».
Директор Закарпатського музею каже, що цю картину Івана Труша незабаром зможуть побачити всі закарпатці та гості краю під час виставки україністики. Поки ж твір, який, на щастя, не потребує за роки зберігання екстренної реставрації, зберігається у фондосховищах музею.