Міністерство соціальної політики та Міністерство освіти і науки направили до органів Державної служби зайнятості та місцевих органів управління рекомендації щодо забезпечення працевлаштування вчителів загальноосвітніх шкіл і вихователів дошкільних навчальних закладів — вимушених переселенців зі сходу України. Часто втікачі шукають роботу, але не можуть надати всі необхідні документи, тому навіть за наявності вільних місць залишаються безробітними. У зв’язку з цим центрам зайнятості рекомендується налагодити обмін інформацією про доступні вакансії з місцевими органами управління освітою та координаційними центрами. Водночас шукачів роботи інформуватимуть про можливість підтвердження страхового стажу та отримання відомостей про застраховану особу в органах Пенсійного фонду.
На роботу таких вчителів братимуть за направленням Центру зайнятості на підставі індивідуальних відомостей про застраховану особу, документів, які засвідчують фактичне місце проживання особи; документів про проходження медичного обстеження та згоди на обробку персональних даних. Після зарахування людини на певну посаду надсилатимуться запити до навчальних закладів та інститутів післядипломної освіти щодо підтвердження кваліфікації працівника. Строк проведення цих процедур становитиме до двох місяців.
Людмила ПЕРЕВЕРТЕНЬ, керівник проекту «Дуже потрібна робота»:
— Втілити проект цілком реально. Робочі місця для вчителів зараз є, але їх не так багато. Як правило, це школи у невеликих містечках або сільській місцевості. Виїхали дуже різні люди, частина погоджується йти працювати на запропоновані посади, а є й такі, хто прожив усе життя у великому місті й категорично не погоджується виїжджати до села.
Ініціатива працевлаштування вимушених переселенців, на мою думку, не спричинить значного відтоку кадрів. Можливо, ця ситуація й виникне в майбутньому, але невідомо, чи в близькому, чи в далекому. Є люди, які однозначно вирішили для себе, що залишатимуться в регіонах, до яких виїхали, оскільки вдома в них не залишилося нічого, і доведеться починати з нуля. Ці люди бачать своє життя на території Центральної чи Західної України. Є й такі, хто розглядає сьогоднішній притулок як тимчасовий і прагне повернутися на Донбас.
Певним чином ця ініціатива міністерств навіть зможе вирішити проблему кадрового голоду в галузі освіти. Адже, як відомо, в невеликих містах і селах викладацьких кадрів завжди не вистачає. Вчителі-переселенці не займуть усі вільні місця, але частково ситуація покращиться.