Постійна присутність великого міжнародного фестивалю робить осінь у Києві направду кінематографічною. 10 днів «Молодості» наприкінці жовтня — це справді центральна кіноподія року.
Минулого тижня команда 41-ї «Молодості» на чолі з Андрієм Халпахчі провела прес-конференцію, де оприлюднила перші результати добору до трьох конкурсів фестивалю — короткометражного, студентського і повнометражного, а також розповіла про деякі позаконкурсні події.
Розпочнеться фестиваль 22 жовтня історичною драмою «Варшавська битва. 1920», чи не першим польським фільмом, знятим у 3D. Режисер — Єжи Гоффман — добре знайомий українському глядачеві (зокрема, завдяки стрічці «Вогнем і мечем»), у ролях — зірковий склад: Данієль Ольбрихський, Міхал Жебровський, Богуслав Лінда, Олександр Домогаров. Сюжет побудовано довкола легендарної перемоги поляків (яким, до речі, допомогли військові частини УНР) над червоною армією, що вдерлася до країни; у тамтешній історіографії цю подію називають «чудом над Віслою».
Головна новація цього року — у студентському змаганні беруть участь роботи, зняті у цифровому форматі НD. Важливість цього кроку важко переоцінити, адже далеко не кожний студент має змогу зняти фільм на плівку, тож чимало дебютів у попередні роки просто залишалося поза фестивалем. Загалом студентський і короткометражний конкурси вкомплектовані майже повністю. Географічний розкид учасників — від Аргентини і Південної Африки до Португалії і Великобританії. Будуть й учасники від України: у студентській категорії — Мирослава Хорошун з «Фактором Фелліні», у короткометражній — вже прославлена у нас Марина Врода з тою ж міні-драмою «Крос», що була відзначена у цьогорічних Каннах «Золотою пальмовою гілкою». З великою ймовірністю і в Києві робота Марини може опинитися поза конкуренцією.
Для решти вітчизняних стрічок є окремий конкурс із власним призовим фондом — «Панорама українського кіно», де цього року візьмуть участь понад 20 фільмів, у тому числі створені в копродукції з іншими країнами.
Добір до найвагомішого, повнометражного, конкурсу ще триває. З очікуваних 12 фільмів вже є вісім. У позаконкурсних програмах (уже традиційно) переважають огляди національних кіношкіл: «Українські прем’єри», French Connection, «Німецька хвиля» (колишній «Німецький бульвар»), «Нове російське кіно», «Скандинавська панорама», «Польська школа анімації», «Програма польського документального кіно», «Довгі ночі короткого метру: Німеччина», «Довгі ночі короткого метру: Франція». Найкращі фільми з потужних кінофорумів можна, як завжди, побачити на Фестивалі фестивалів. Уперше на «Молодості» буде представлено програми Cinergy (присвячена цифровому кінематографу) та Eye on film.
Спеціальні проекти фестивалю — ІІІ Міжнародний ринок копродукції Molodist Boat Meeting, Майстерня талантів — майстер-класи відомих митців із різних сфер кіно, міжнародна зустріч Східноєвропейського кіноальянсу в рамках EEFA Training Network.
Особливої різноманітності фестивалю додаватимуть спеціальні події: мультимедійний перформанс «Портрети»; «Маня. Історія працівниці тютюнової фабрики» — спеціальний кінопоказ у супроводі камерного оркестру; прем’єра публіцистичної стрічки Сиріла Туші «Ходорковський» і нової роботи Кіма Кі-Дука «Аріранг»; ретроспектива відомої французької акторки Сандрін Боннер, іменні акції «Вацлав Гавел», «Роман Балаян — 70», «Іван Миколайчук — 75»; «Молодість — дітям»; творчий вечір Олексія Горбунова; ретроспективи In Memoriam: Клод Шаброль, Людмила Гурченко; «Андрій Тарковський: Жертвопринесення» — концерт New Era Orchestra, фотовиставка, кінопокази.