Ухвалений Верховною Радою в кінці березня Закон «Про внесення змін в деякі закони України з питань оподаткування в частині, що стосується видавничої справи» учасники «круглого стола» «Трейдери і поліграфісти: про папір і про життя», що відбувся в четвер з ініціативи журналу «Папір і життя», оцінили як прогресивний загалом і підтримали висунені в ньому пропозиції. Заявлене в цьому Законі звільнення від ПДВ і митного збору 21 виду сировинних товарів, що ввозяться з-за кордону, обладнання і машин дозволить підвищити якість і конкурентоспроможність вироблюваного вітчизняного продукту.
Водночас, як відзначили промовці, дія нового Закону полегшить роботу поліграфічним фірмам, що відкриваються, для яких попередня оплата ПДВ на устаткування, що ввозиться, може виявитися вбивчою. Щоправда, не всі з присутніх на «круглому столі» були згодні з положеннями нового Закону. Так, на думку Сергія Рубана, представника Жидачівського целюлозно-паперового комбінату, скасування ПДВ на ввезення паперу фактично безглузде, оскільки в основному паперова сировина до нас надходить з Росії і не обкладається ПДВ згідно з угодами між нашими країнами. Ажіотаж наприкінці минулого року з газетним папером, на їх думку, був спровокований самими трейдерами, які не змогли його передбачити. Тому, вважає С. Рубан, необхідно розраховувати все ж таки на вітчизняного виробника. Скажімо, Жидачівський комбінат до кінця року завдяки придбанню нової машини буде виробляти 60 тисяч тонн паперу, що вдвічі перевищує нинішні показники.
Український ринок, за оцінками присутніх, розвивається надзвичайно активно. Так, купівельний попит на папір тут за останні два роки подвоївся. З прийняттям нового Закону потенції нашого ринку стануть більш виявленими. (Однак потрібно нагадати, що даний Закон ще не набрав чинностi, він поки навіть не підписаний головою ВР). Тим більше, що поки за показниками споживання паперу на душу населення ми дуже сильно відстаємо від сусідів: сьогодні він за оцінками оптимістів становить 12 кг (за оцінками песимістів — всього лише 5,5 кг) тоді як в Росії — 37,5 кг, в Польщі — 55,5, в середньому ж по країнах Євросоюзу — 220, в США — 300 кілограмiв. Голова Української асоціації видавців і книгорозповсюджувачів Олександр Афонін підкреслив, що справа працівників «паперової» галузі — системне відстеження змін ситуації та ініціювання приведення у відповідність з нею законодавства. На його думку, недавно ухвалений ВР Закон багато в чому недосконалий, але подальша робота в цьому напрямі учасників даного ринку, а не лобіювання інтересів однієї фірми, буде сприяти пожвавленню «паперових інтересів» України.