Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Україна — НАТО: «зміст випереджає формат»

24 квітня, 2004 - 00:00

«На сьогодні українські вояки — основні контрибутори міжнародної миротворчої діяльності», — підкреслив під час учорашнього спілкування з журналістами заступник міністра оборони Ігор Тимофєєв (на фото праворуч). За обсягом завдань, що вже стали надбанням історії та виконуються на сучасному етапі, Україна увійшла до першої двадцятки найбільш активних держав-миротворців. Так, зараз 3129 українських військовослужбовців виконують завдання з підтримання миру у складі 11 місій на територіях 9 країн світу. За словами заступника міністра, ця діяльність є важливою складовою міжнародного співробітництва і має особливе значення для розвитку власне Збройних сил України. Основна мета — створення й поширення в світі образу України як надійного партнера з прогнозованою політикою. Це також допоможе ЗСУ швидше досягти сучасних європейських вимог, що дуже суттєво для подальшого поглиблення стосунків iз НАТО.

Те, що Україна буде не тільки споживачем, а й активним донором європейської безпеки, заступник міністра оборони України назвав принциповою позицією нашої держави. «Це означає для України єдиний можливий вибір, — наголосив Ігор Тимофєєв, — ствердження себе як впливової регіональної держави через збільшення внеску в регіональну і глобальну безпеку. Водночас це дає Україні змоги зменшити власний воєнний потенціал до мінімального рівня, який є достатнім для попередження кризових ситуацій, а у разі виникнення воєнного конфлікту — для його блокування та припинення в рамках колективної оборони».

Що ж до співробітництва з Організацією Північноатлантичного договору, то, як сказав начальник управління Євроатлантичного співробітництва Генштабу ЗСУ генерал-майор Леонід Голопатюк (на фото лiворуч), «період юнацького романтизму у відносинах iз НАТО закінчився, зараз розпочався процес реальної євроатлантичної інтеграції України». З цього погляду великі надії покладаються на Стамбульський самміт, за результатами якого очікується вихід на новий рівень співробітництва та активізація процесу щодо вступу України в НАТО. «Існуючий рівень стосунків з НАТО набагато випереджає за своїм змістом формат плану дій щодо членства», — зазначив генерал-майор. Головне тут — реальне співробітництво та досягнення таких стандартів, коли ЗСУ стануть більш мобільними, взаємосумісними та готовими до виконання оперативних завдань. Леонід Голопатюк вважає, що вже в травні буде підписаний Меморандум про використання української військово-транспортної авіації між Україною і НАТО. Думку ж про те, що підписання меморандуму і його подальша ратифікація нібито означає в майбутньому розташування військових баз НАТО на території України, Л.Голопатюк назвав «повною нісенітницею», нагадавши, що це рамковий документ, який не суперечить Конституції.

Дмитро ЖИРЕНКО
Газета: 
Рубрика: