Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Українці на Sotheby’s

20 травня, 2009 - 00:00
ЗА СЛОВАМИ ПРЕДСТАВНИКІВ ВСЕСВІТНЬО ВІДОМОГО АУКЦІОННОГО ДОМУ, ПОЯВА РОБІТ УКРАЇНСЬКИХ ХУДОЖНИКІВ НА ЧЕРВНЕВИХ ТОРГАХ У ЛОНДОНІ СТАЛА МОЖЛИВОЮ ЗАВДЯКИ СПІВПРАЦІ SOTHEBY’S ТА УКРАЇНСЬКОГО ДОМУ. НА ФОТО — ГЕНЕРАЛЬНИЙ ДИРЕКТОР SOTHEBY’S СНД МИХАЙЛО КАМЕНСЬКИЙ ТА ДИРЕКТОР УКРАЇНСЬКОГО ДОМУ НАТАЛІЯ ЗАБОЛОТНА / ФОТО КОСТЯНТИНА ГРИШИНА / «День»

Вперше на аукціоні наше сучасне мистецтво буде представлене як окрема «національна школа». А 20—21 травня аукціонні роботи 13-ти вітчизняних художників виставлятимуться в Українському домі.

Аукціон Sotheby’s, що представить серед іншого сучасне мистецтво України та Росії, відбудеться 9 червня 2009 року в Лондоні. Всього на червневому аукціоні буде виставлено 109 живописних, скульптурних та фоторобіт. 20 відсотків складатимуть роботи українських майстрів — це 18 живописних творів, що виставлені на торги галереями, приватними колекціонерами та самими художниками. Автори, що відтепер входитимуть до елітної Sotheby’s-команди — це Олег Тістол, Арсен Савадов, Ілля Чічкан, Василь Цаголов, Олександр Ройтбурд, Ігор Гусєв, Олександр Гнилицький, Максим Мамсиков, Влада Ралко, Віктор Покиданець, Марина Скугарєва, Оксана Мась, Павло Маков.

Ці художники вже доволі відомі й успішні. Їх знають як в Україні, так і за кордоном. Вони неодноразово виставлялися в провідних світових галереях і музеях, брали участь у численних групових виставках і престижних міжнародних мистецьких форумах, зокрема у Венеціанській бієнале (Олександр Гнилицький — 2007 рік, Олександр Ройтбурд — 2001 рік ,Олег Тістол, 2001 рік, Арсен Савадов, 2001 рік), на їхньому рахунку чималий список персональних виставок. Попри це їхні твори виставляються з невисокими за мірками Sotheby’s естімейтами (попередня вартість роботи) — від двох-трьох до 20—25 тисяч фунтів стерлінгів.

Голова лондонського відділу російського мистецтва Sotheby’s Джо Вікері пояснює це тим, що українські митці досі не були представлені на аукціонах такого рівня. Встановлюючи порівняно невисокі естімейти, організатори розраховують зробити українське мистецтво привабливим для колекціонерів.

Появу цілої низки українських художників на аукціоні Sotheby’s уже встигли охрестити «українським проривом», адже наші митці презентуватимуться в Лондоні не розпорошено, а цілісно, як представники однієї «національної школи». Зокрема, Джо Вікері у своїй колонці, опублікованій у свіжому номері журналу Art Ukraine, стверджує: «Появу українського сучасного мистецтва на лондонському арт-ринку можна вважати справжнім проривом. Ніколи раніше це мистецтво не демонструвалося такій широкій аудиторії та не презентувалося як національна школа».

Щоправда, є і більш стримані в оцінках цієї події. Мистецтвознавець і куратор Олександр Соловйов у згаданому виданні зазначає: «Участь цілого пулу українських живописців у вкрай престижному сотбісівському аукціоні поки що лише перша ластівка на шляху їхнього несправедливо уповільненого міжнародного визнання. Одна ластівка, говорили в давнину, весни ще не робить. Тому поки що утримаємося вважати цей факт українським проривом, але сміливо визначимо його як український інтерес».

Утім, у цьому випадку визначення — справа другорядна, адже йдеться про значно важливішу суть — повноцінну інтеграцію імен українських митців у міжнародний ринок сучасного мистецтва.

— Виставлятися на Sotheby’s для художника не менш важливо, аніж бути представленим у крупному європейському чи американському музеї, — переконаний Михайло Каменський, директор Sotheby’s СНД. — Про це писатимуть, говоритимуть, і обговорення буде не одноденним. Таким чином український ринок сучасного мистецтва розвиватиметься, зливаючись із ринком міжнародним.

Джо Вікері пояснила, чому в процесі відбору робіт для аукціону представники Sotheby’s зупинилися на роботах саме цих художників.

— Ринок українського мистецтва сьогодні перебуває на дуже цікавому й енергійному етапі свого розвитку. Sotheby’s вважає, що цей ринок має великий потенціал на міжнародній арені. Коли ми відбирали роботи, орієнтувалися на декілька критеріїв: по-перше, як часто виставляється цей художник (більшість із цих 13-ти митців виставлялися на Заході і в Москві, деякі з них сьогодні представляють найбільші московські галереї). По-друге, ми шукали в роботах оригінальність, звертали увагу на те, що говорить цей художник, чи актуальна його творчість, на техніку виконання робіт, на те, наскільки цей художник представляє Україну, свій соціально-економічний «клімат» і культуру. Я підкреслюю, що художники України показують, що живописне мистецтво є актуальним і сьогодні. Це важливо, бо на Заході і в Москві тенденція інша, там превалює концептуальне мистецтво.

Чи стане українське мистецтво для клієнтів Sotheby’s цікавим відкриттям і, головне, — чи купуватимуть його, покажуть торги, що відбудуться 9 червня цього року в Лондоні. А в найближчі два дні передаукціонна виставка Sotheby’s в Українському домі представить усі 18 робіт українських художників. Із багатьма з них українська публіка вже знайома, зокрема завдяки мистецьким форумам, ініційованим Українським домом. Виставка буде відкрита для всіх відвідувачів, але триватиме лише протягом двох днів — 20 (з 10.00 до 20.00) і 21 травня (з 10.00 до 18.00).

Маша ТОМАК, «День»
Газета: 
Рубрика: