Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Українці нехтують психічним здоров’ям

24 квітня, 2008 - 00:00
«ПОГЛЯД IЗ ПАВЛОВКИ» / ФОТО ОЛЕКСАНДРА КОСАРЄВА

Близько 1,2 мільйона жителів України страждають від психічних розладів різного ступеня складності, передає Інтерфакс з посиланням на головного фахівця з психіатрії Міністерства охорони здоров’я України Ірину Пінчук. Це — дані офіційної статистики, проте реальна кількість людей, які потребують психіатричної допомоги — не відома. Дослідження ВООЗ свідчать про значну кількість хворих в Україні, які не звертаються за медичною допомогою. За словами Ірини Пінчук, лише 2,5 % українців нині звертається за психіатричною допомогою та отримують її. З них 72% становлять люди з так званими суміжними, а не психіатричними розладами — депресіями, неврастеніями (наслідками стресу), органічними розладами. Лише 18% звернень припадають на важкі психіатричні розлади, зокрема, шизофренію, а близько 9% — на звернення розумово відсталих.

Ірина Пінчук підкреслила, що люди, які страждають від шизофренії та інших важких розладів, майже завжди звертаються до психіатрів, а от люди, які страждають від депресії — нехтують допомогою. Зокрема, за даними Мінохоронздоров’я, у 2007 році в Україні офіційно зареєстровано 155 тисяч людей, хворих на шизофренію. Згідно з офіційною статистикою, від депресії страждають 50 тисяч людей, від невротичних розладів і стресів — 159 тисяч людей. Однак як підкреслила керівник міжнародного центру «Психічне здоров’я», директор з міжнародних питань Української асоціації психіатрів Тіна Берадзе, недолікована депресія — дуже небезпечна, особливо тим, що може призвести до суїциду.

КОМЕНТАР

Станіслав КОСТЮЧЕНКО, лікар-психіатр Асоціації психіатрів України:

— Цифра 1,2 мільйони не вказує на кількість психічно хворих українців, а на те, скільки осіб офіційно звернулися до психіатра. На мою думку, кількість людей, котрі страждають тими чи іншими психічними розладами, у нас значно більша. Ми проводили дослідження, внаслідок якого встановили, що із осіб, котрі страждають на психічні захворювання і потребують допомоги, до медичних установ звертаються лише 20%. Психічні розлади бувають різними і про ознаки деяких з них люди навіть не знають. Наприклад, взяти хоча б ту ж депресію чи неврози. Чимало хворих навіть не знають, які ознаки цих захворювань і що при цій хворобі потрібно звертатися до лікаря. Або звертаються тільки тоді, коли хвороба прогресує. Психічні розлади значно легше було б лікувати, якби хворі вчасно зверталися до медичних установ. Наприклад, депресії, якщо їх вчасно виявити, дуже швидко і легко виліковуються. Наприклад, якщо взяти дані офіційної статистики по алкоголізму, то виходячи з цього українців, які систематично вживають спиртні напої, небагато. Але ж, на жаль, дійсність зовсім інша і люди, хворі на алкоголізм, майже ніколи не звертаються до медичних установ. На мою думку, держава має бути зацікавлена в тому, щоб вчасно виявляти в українців алкоголізм, депресії та інші психічні розлади. Наприклад, якщо запитати в американця, чи буває у нього депресія, він на це запитання відповість ствердно. Адже в США, на відміну від України, існують державні просвітницькі програми, спрямовані на те, щоб населення знало ознаки хвороб і вчасно зверталися до лікаря. Також на державному рівні необхідно вирішити питання доступності психіатричної допомоги, щоб хворі не боялися звертатися до лікаря через те, що їх поставлять на облік і таким чином потім можуть виникнути проблеми з працевлаштуванням тощо.

Газета: 
Рубрика: