Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Українці склали ще один іспит на «відмінно». Газовий

21 січня, 2006 - 00:00

Українська громада проявила здоровий глузд, спокій та поміркованість, і в ситуації колосальної інформаційної атаки зберегла людську гідність, здатність робити висновки і жити власним розумом. Так прокоментував результати соціологічного дослідження щодо сприйняття українцями газової угоди між Україною та Росією директор Національного інституту стратегічних досліджень Юрій Рубан. Методом вуличного експрес-опитування у восьми великих містах України 15 січня було опитано 8 тисяч респондентів.

Так, однією з основних причин газового конфлікту більшість респондентів вважає бажання Росії вплинути на результати майбутніх парламентських виборів (30%). Цікаво, що так думають не лише мешканці західних регіонів, але й майже третина донеччан. Також велика частина українців вбачають у газовому протистоянні бажання Росії отримати більше грошей за газ (25%). Ще 22% схильні звинувачувати українське керівництво, яке, на думку цієї групи громадян, зайняло неправильну позицію в ході переговорів з Росією. А от популярне в російських ЗМI твердження про небажання України платити справедливу ціну за газ не знайшло підтримки української громади — так вважають 12% опитаних.

Оцінюючи результати переговорів з Росією по газовому конфлікту, більшість опитаних громадян висловила думку, що було досягнуто тимчасове перемир’я (39%). До речі, так само вважають і більшість опитаних одним із російських соціологічних центрів росіян — 61%. «Люди інтуїтивно відчувають, що ці угоди є маленькою часткою надзвичайно великого спектру україно-російських стосунків, і що саме по собі газове питання, питання взаємин України з Росією у сфері енергопостачання, у сфері транзиту газу до Західної Європи не може бути розв’язане таким простим способом, бо воно зачіпає колосальний комплекс проблем, до яких дві сторони ще тільки підступають. I це відчуття, очевидно, притаманне населенню по обидва боки українсько-російського кордону», — зробив припущення Юрій Рубан.

Говорячи про долю укладеної угоди, більшість українців (41%) висловилися за те, що Україна має переглянути її у вигідний для себе момент. Розірвати цю угоду негайно вимагають лише 18% опитаних. I 28% респондентів вважають, що її потрібно залишити у силі якомога довше. «Переважна кількість людей вважає, що у такому питанні робити різкі рухи — це занадто», — прокоментував цифри директор інституту.

Судячи iз результатів опитування, українці не схильні звинувачувати діючу владу, і, зокрема, уряд Юрія Єханурова, в збільшенні Росією ціни на газ. Так, більшість опитаних громадян (54%) вважають, що перехід на ринкові ціни за газ неминучий, незалежно від того, який уряд при владі. Цю думку не поділяють тільки мешканці Одеси (серед жителів цього міста так вважають всього 19%). «Одесити — все-таки молодці. Вони вважають, що, незалежно від того, скільки та чи інша річ коштує, насправді її завжди можна купити дешевше», — напівжартома- напівсерйозно зауважив директор НIСД. Чи має Україна перейти на світові ціни у всіх інших питаннях, наприклад, в оплаті оренди російським чорноморським флотом бази у Севастополі? Відповідь досить однозначна — 58% вважають, що «так».

Про те, що уряд Єханурова не втратив балів у населення через газовий конфлікт, свідчать і інші результати опитування. Зокрема, ставлення людей до рішення парламенту про висловлення недовіри уряду. Позитивно до цього рішення поставилися 38% опитаних, негативно — 45%. Навіть у Донецьку третина виборців заявила, що не підтримує відставки уряду Єханурова. «Взагалі, є такий психологічний момент — людям подобається, коли знімають начальство, і те що у людей зараз є відчуття, що не все так просто, багато про що говорить. Я думаю, коли дійде до результатів голосування у березні, українські виборці нас приємно здивують своєю розважливістю, своєю стійкістю до всякого роду інформаційних кампаній і логікою свого мислення», — зазначив Ю. Рубан.

I все-таки без наслідків для громадської думки газова криза не минулася. 30% опитаних громадян змінили своє ставлення до Росії в останній місяць. Причому більшість із них (26%) — у гірший бік. 42% заявили, що у їхньому гарному ставленні до сусідньої держави нічого не змінилося, а ще 18,5% не змінили своє негативне ставлення до Росії. Почали ставитися краще до «енергетичної імперії» лише 4% українців.

Олена ЯХНО, «День»
Газета: 
Рубрика: