В Україні пропонують запровадити мито на експорт гречаної крупи. Розглянути такий варіант для стабілізації цінової ситуації на ринку продовольчих товарів, зокрема гречаної крупи, вчора запропонував Президент України Віктор Янукович. Уряду, Антимонопольному комітету України (АМКУ) та регіональним органам виконавчої влади доручили перевірити обѓрунтованість різкого підвищення цін на продовольчі сільськогосподарські товари, а прем’єр-міністру Миколі Азарову — до 10 вересня провести на продовольчому ринку товарну інтервенцію з Держкомрезерву та Аграрного фонду України. Серед інших заходів цінової стабілізації глава держави пропонує терміново провести переговори з країнами-експортерами гречаної крупи.
Аграрії вважають, що в комплексі такі кроки допоможуть «збити» дефіцит, але для уникнення подібної ситуації наступного року слід вжити цілий комплекс попереджувальних дій.
На думку керівника аналітичного відділу Консалтингового агентства «ААА» Марії Колесник, експортне мито допоможе залишити вдома українську гречку, але дефіциту воно не ліквідує.
Натомість міністр аграрної політики України Микола Присяжнюк вчора заявив, що міністерство не підтримує варіант обмеження експорту гречки.
І це правильно, вважає президент Асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Алекс Ліссітса. На його думку, експортне мито не вихід, бо Україна традиційно експортує гречку тільки до Росії, з якою й так сьогодні в нас діє зона вільної торгівлі. «Якщо ми хочемо нормалізувати ціни на внутрішньому ринку, то потрібно імпортувати 20—30 тисяч тонн гречки з Китаю для знаття споживчого ажіотажу на певний час», — говорить він «Дню». За підрахунками ж Марії Колесник, річна потреба України в імпорті гречки становитиме близько 100 тисяч тонн.
Щоправда, сподіватися на дешеву китайську гречку не варто, прогнозує Ліссітса, бо її вартість збільшилась через зростання обсягів експорту до Росії, в якої теж цього року неврожай. Враховуючи 30-відсоткове подорожчання гречки в Росії, можна очікувати, що китайська крупа на українських полицях коштуватиме приблизно 15 гривень за кілограм, підраховує президент Асоціації «Український клуб аграрного бізнесу».
На момент здачі номеру офіційної інформації про імпорт гречки «День» не отримав: мобільний телефон міністра аграрної політики України не відповідав. Проте, як повідомило джерело видання в міністерстві, під час п’ятиденної поїздки глави держави до Китайської Народної Республіки, міністр АПК найпевніше проводитиме переговори про імпорт гречки до України. У разі успішних перемовин китайська гречка дійде до українського ринку не раніше, ніж через 6—8 тижнів, говорить Ліссітса.
Тим часом голова АМКУ Олексій Костусєв заявив, що ціна на гречку найближчим часом знизиться до попереднього рівня. Мовляв, цьому сприятиме вихід на ринок крупи нового врожаю.
За словами ж опитаних «Днем» аграрних експертів, цьогорічний дефіцит цілком передбачуваний. Адже щорічне скорочення посівних площ гречки невпинно зменшується: в 2010 році нею засіяли 215 тисяч га, тоді як у 2009 році — 273 тисяч га. Знижується і її врожайність. Посівні площі скорочуються, бо селянам нерентабельно вирощувати гречку: минулого року тонна цієї сільськогосподарської культури коштувала 1500—1900 гривень. За попередніми прогнозами експертів, цьогорічний врожай очікується на рівні 160 тисяч тонн, з яких вироблять 90 тисяч тонн гречаної крупи. Внутрішнє ж споживання цієї крупи становить 150 тисяч тонн в рік.
Однак змусити селян більше сіяти гречку можна. «Реально держава може стимулювати збільшення посівних площ більш високою закупівельною ціною до Аграрного фонду», — вважає Колесник.
В Адміністрації ж Президента пропонують серед переліку попереджувальних заходів розглянути питання введення дотації на посіви гречаної крупи. Костусєв вважає доцільним ввести регулювання сівозміни та державне регулювання цін на гречану крупу на всьому виробничому циклі (від виробництва, упакування, до роздрібних мереж).
Разом з цим експерти галузі радять владі загалом замислитися над продовольчою безпекою країни. На думку Колесник, цього року можуть виникнути певні проблеми і з цукром. «Його теж частково доведеться імпортувати через цьогорічну посуху, яка погіршила якість цукрового буряку та його врожай», — говорить вона.
А от Ліссітса ризиковою вважає молочну групу товарів, бо закупівельні ціни на молоко вже зросли до 4 гривень за літр. Крім того, цьогорічний врожай картоплі, за його словами, менший за минулорічний на 30%. На думку Ліссітси, в січні 2011 року подорожчають також і овочі борщової групи.