20 квітня в Україні розпочнеться Європейський тиждень імунізації. Його проводять за ініціативою ВООЗ уже четвертий рік поспіль. Основне завдання — ще раз розповісти населенню, що захиститися від кору, краснухи, дифтерії, туберкульозу та інших інфекційних хвороб можна за допомогою вакцин. У ВООЗ переконують: щороку завдяки вакцинації можна попередити смертність двох мільйонів людей. Як відзначила генеральний директор ВООЗ Маргарет Чен на Глобальному форумі з питань охорони здоров’я, завдяки вакцинації за період з 2000 по 2007 роки смертність від кору в усьому світі знизилася на 74%, також зменшився показник дитячої смертності від інфекційних хвороб — з 10 до 9,2 мільйона летальних випадків, а доступ до антиретровірусної терапії, яка продовжує життя при ВІЛ\СНІД, став доступним для трьох мільйонів людей.
Однак в Україні останнім часом вакцинація втрачає довіру: сотні тисяч громадян відмовляються від щеплень, як обов’язкових, так і рекомендованих (від грипу, сказу тощо). Як вважають експерти, вакцинофобію спровокувала смерть 17-річного хлопця, що сталася після щеплення проти краснухи. За словами директора оперативного штабу МОЗ із вивчення наслідків проведення імунізації проти кору та краснухи Валерія Бідного, «причинно-наслідкового зв’язку між смертю хлопчика і імунізацією проти кору та краснухи не знайдено. А до ЮНІСЕФ направлено інформацію про неможливість використання в Україні протягом цього року вакцини для профілактики кору та краснухи у зв’язку з тим, що термін її придатності закінчується у вересні 2009 року». Тому одне із завдань, які ставитимуть перед собою лікарі, — подолати вакцинофобію українців. Чи вдасться?
КОМЕНТАРI
Олег НАЗАР, директор Київського міського центру клінічної імунології:
— Протягом тижня імунізації ми повинні пояснити населенню навіщо потрібна вакцинація. Для цього підготуємо ряд публікацій у ЗМІ, проведемо на телебаченні круглі столи чи інтерв’ю з імунологами, щоб громадяни змогли почути відповіді на питання, які їх турбують. У медичних закладах будуть розповсюджені санітарні листки з інформацією, щеплення проти яких хвороб буде проводитися найближчим часом, кому воно потрібне, а кому протипоказане тощо. Такі інформаційні кампанії проводяться по всій Європі, але в різний час. В Україні цей тиждень триватиме з 20 до 26 квітня. Умовно пацієнтів можна поділити на дві категорії: ті, кому щеплення не потрібні, й ті, для кого це життєва необхідність. Обов’язковими для всіх є ті щеплення, що проводяться у дитячому віці. Рекомендованими є вакцини від грипу, сказу чи інших інфекцій, які людина може підхопити, виїжджаючи, приміром, у країну, де зафіксований спалах епідемії. Однак останнім часом люди відмовляються від будь-яких щеплень. Вони сумніваються у якості вакцин. Тому наше завдання — повернути довіру населення до вакцинації. Проблема ще й в тім, що Міністерство охорони здоров’я намагається провакцинувати населення на 100%, а через це відсутній індивідуальний підхід до пацієнтів. Так, існує ряд протипоказань, через які лікар може відкласти щеплення, наприклад, алергічна реакція на певні компоненти. У нас же вакцинація проходить без врахування імунного статусу людини.
В’ячеслав КОСТИЛЄВ, президент громадської організації «Ліга захисту цивільних прав»:
— Оскільки інформація про щеплення буде йти від Міністерства охорони здоров’я, до якого населення втратило довіру після трагічного випадку з Антоном Тищенком, тиждень імунізації сприйметься тільки як чергова піар-акція виробників вакцини. Позиція нашої організації щодо необхідності щеплень повністю співпадає з результатами розслідування парламентської комісії щодо того, що стало причиною смерті школяра. Вона визнала, що смерть хлопця пов’язана зі щепленням проти кору та краснухи. Також у висновках комісії було зазначено, що за даними того ж МОЗ, 85% населення, яке хотіли вакцинувати, уже має імунітет до кору. Тобто вакцинація була потрібна тільки для 15% населення. Сама ідея вакцинації правильна, якщо відповідає правильній стратегії. Єдиний вихід із цієї ситуації — прийняти закон, що вакцинувати здорову людину не обов’язково, а також дотримуватися індивідуального підходу в питаннях імунізації.