Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Україні обіцяють професійну армію

Після 2015 року — в кращому разі
1 грудня, 1999 - 00:00

Тиждень тому Президент країни Леонід Кучма, відвідавши Міноборони, порадив генералам творчо використати та пристосувати до українських реалій досвід інших держав, які здійснили перехід до професійної армії, оскiльки, на переконання Верховного Головнокомандуючого, ця проблема нині викликає широкий суспільний резонанс.

Своєю чергою, за словами міністра оборони України, розвинуті країни на кшталт Сполучених Штатів йшли до професійної армії досить тривалий час. Україні, окрім часу, для цього, по-перше, потрібні стабільна економіка, яка дозволить забезпечити контрактникам пристойні умови служби — з доброю платнею та житлом. І, по-друге, потрібен свідомий контингент для такої служби. Щоб людина, як сказав Олександр Кузьмук, ладна була служити солдатом років 15–20 і не мріяла про погони генерала.

Нині в армії України близько 230 тисяч солдатів та сержантів. Військове керівництво раніше було вже спробувало максимальну кількість із цих строковиків замінити на тих, хто служить за контрактом. Але результати виявились не надто оптимістичними.

«Рік-півтора тому в Збройних Силах було від 35 до 38 тисяч тих, хто служив за контрактом. Нині таких лише 28 тисяч. Наприклад, молодий чоловік приходить у військову частину, а його питають: «Де ти хоче служити?» Він відповідає: «На продовольчому складі». А складів у нас небагато й на складах — не густо. Так що врешті-решт ми вирішили брати за контрактом лише на посади, які безпосередньо визначають боєготовність війська», — наголосив Олександр Кузьмук. Щоправда, за такого розкладу тих, хто бажає пов'язати своє життя з армією, відчутно поменшало.

«Незважаючи на ці проблеми, ми зробили перші кроки назустріч переходу Збройних Сил України на професійну основу. 2005 року армія матиме в своєму складі десь 50 тисяч вояків, що служать за контрактом. Це практично усі сержантські, командні та спеціальні посади в Збройних Силах. І повністю перехід на професійну основу за умов створення для цього відповідних підстав — це 2015 рік», — пообіцяв міністр оборони.

ДО РЕЧІ

З початку епідемії ВІЛ/СНІД у світі було інфіковано 50 мільйонів осіб, 33 мільйони з них сьогодні живуть з інфекцією, понад 16 мільйонів вже померло. Такі цифри було оприлюднено в доповіді з епідемічної ситуації з ВІЛ/СНІД ЮНЕЙДС та Всесвітньої організації охорони здоров'я. Згідно з даними, цього року від СНІДу померло 2,6 мільйона осіб, а кількість інфікованих дітей та дорослих за нинішній рік становить 5,6 мільйона осіб.

Аналіз ситуації виявляє, що найкрутіша крива розвитку ВІЛ-інфекції цього року зареєстрована на території нових незалежних держав колишнього Радянського Союзу, де кількість ВІЛ-інфікованих подвоїлася протягом 1997-1999 років і досягла 360 тисяч. Україна має найбільш драматичну епідемічну ситуацію. За оцінками експертів, 2/3 ВІЛ-інфікованих — споживачі наркотиків. Найіндустріальніші області України — Дніпропетровська, Донецька, Запорізька, Луганська та Харківська є й найбільш враженими ВІЛ-інфекцією. Більшість інфікованих — люди віком від 20 до 39 років. Зареєстровано також підвищення кількості людей, інфікованих через гетеросексуальні контакти, а також дітей, народжених інфікованими матерями.

У Хмельницькому сьогодні передбачається «штурм» тролейбуса № 214, що рухається за маршрутом 7А і «мовою плакату» агітує проти наркоманії та СНІДу на кожній тролейбусній зупинці. Багато хто з «пасажирського контингенту» не досягне навіть середнього віку — вони наркомани, а штурмуватимуть тролейбус тому, що тут «безкоштовно видаватимуть шприци і презервативи». Про це кореспонденту «Дня» Михайловi ВАСИЛЕВСЬКОМУ повідомила керівник інформаційно-аналітичного відділу міськвиконкому Галина Федоришина. «Кандидатів на захворювання СНІДом у 261-тисячному обласному центрі офіційно — 1016, а насправді — разів у двадцять більше», — додає Г.Федоришина. Це — наркомани. Одначе, за даними облуправління охорони здоров'я, нинішній рік характеризується «проникненням СНІДу у найвіддаленіші села краю». Перші ВІЛ- інфіковані з'явилися в Білогірському, Городоцькому, Теофіпольському, Старокостянтинівському районах, тобто сьогодні на Хмельниччині вже немає райцентру, де не живуть інфіковані вірусом імунодефіциту.

На Сумщині офіційно зареєстровано 143 ВІЛ-інфікованих, з них 43 особи було інфіковано поточного року, повідомляє кореспондент «Дня» Сергій ХАНІН. Торік від СНІДу загинуло двоє мешканців регіону, цього року — один. За словами лікаря відділу особливо небезпечних інфекцій та профілактики СНІДу облсанепідстанції Ганни Бєлової, 70% ВІЛ-інфікованих — це ін'єкційні наркомани з числа ув'язнених. Однак все більше до цієї категорії потрапляє людей, які «підхопили» вірус статевим шляхом. Так, за останні два роки медики виявили інфекцію в п'яти вагітних жінок і стількох же донорів. Загалом ВІЛ-інфіковані проживають у 12 районах області, проте найбільше їх у великих містах — Сумах, Ромнах, Шостці, Конотопі. Місцевим лікувальним закладам рекомендовано переймати досвід Шосткинського наркодиспансеру, де нині діє єдиний в області пункт для обміну та видачі одноразових шприців.

Сергій ЗГУРЕЦЬ, «День»
Газета: 
Рубрика: