Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

"Українська психіатрія готова до зловживань"

21 березня, 1997 - 00:00

Той факт, що в СРСР психіатрію використовували як зброю в боротьбі з "інакомислячими", нині відомий і засуджений в усьому світі - сотні людей відсиділи в психіатричних закладах закритого типу по 6-8, а то й 16 років лише за свої переконання, були позбавлені громадянських прав. В Україні відомі нині 125 прізвищ таких людей, долі 31 особи з їхнього числа досі ретельно вивчаються і досліджуються групою науковців при Асоціації психіатрів України. Мета цієї копіткої праці не лише розібратися в професійних злочинах, скоєних психіатрами в недалекому минулому, а насамперед - не допустити нічого подібного в майбутньому.

Саме це й зібрало в Інституті філософії НАНУ медиків, юристів, соціологів, психологів, правозахисників із країн колишнього СРСР, Швеції, Голландії, США. Організували зустріч Женевська ініціатива з психіатрії в особі її Генерального секретаря, доктора Роберта ван Ворена, Асоціація психіатрів України.

- Тоталітарний режим використовував, щоб покарати невинних людей, досить невибагливу мораль радянських психіатрів, їхню низьку професійну кваліфікацію, незадовільний рівень науки, зокрема, застарілу класифікацію психічних хвороб. На жаль, і нині в Україні усе це залишилось на тому ж рівні, - повідомив кореспондента "Дня" директор українсько-американського бюро захисту прав людини Семен Глузман. - Закон "Про психіатричну допомогу", що повинен покласти край свавіллю в психіатрії, "злітає" з порядку денного Верховної Ради. Отже, українська психіатрія й досі готова до зловживань.

Професор Києво-Могилянської академії наук, відомий психіатр Володимир Полтавець застеріг, що на підході і закон про деформовану особистість. Він дозволить, якщо прийняти його без скорочень і поправок, відправляти на примусову "психологічну корекцію" людей, чия поведінка не вкладається в загальноприйняті норми. У США, Німеччині подібний закон не пройшов. Отже, і нам треба бути пильними.

Газета: 
Рубрика: