Генерувати ідеї, а головне — вміти підносити їх суспільству та владі — завдання непосильне для більшості українських громадських організацій. Виключенням, мабуть, є «Український форум». Володимиру Семиноженку, батькові-фундатору й голові форуму, вдалося об’єднати найавторитетніших і найдосвідченіших людей. Із різних областей. Але в основному це політичні важкоатлети та старожили.
У четвер у фешенебельному готелі «Хаятт» «Український форум» відзначав свою першу річницю. На свято завітали голова Верховної Ради Олександр Мороз, перший президент Леонід Кравчук, голова Рахункової палати Валентин Симоненко, Віталій Гайдук, Анатолій Зленко, Ігор Мітюков й інші «віпи». Чекали другого президента Леоніда Кучму, але він, як кажуть, не вшанував своєю присутністю.
Офіційна частина почалася з вступного слова голови «Українського форуму» Володимира Семиноженка. «Я хотів би нагадати вам, що за цей час «Український форум» розглядав найскладніші проблеми конституційної кризи, розробив проект «Національної безпеки України-2010», навіть ювілей Івана Франка в столиці був організований повністю силами «Українського форуму», і цей список можна продовжувати», — звітував Володимир Петрович.
Потім форум вітали: Володимир Горбулін — від Президента, Анатолій Зленко — від прем’єра й Олександр Мороз — від себе особисто.
Мабуть, найяскравішим став спіч Леоніда Кравчука. Леонід Макарович підготувався грунтовно — виписав із словника визначення слова «влада». І зробив висновок, що її в Україні зараз і близько немає. А є хаос, оскільки в країні не виконуються жодні розпорядження й укази, в тому числі й Президента. «У мене є пропозиція, щоб форум не чекав, поки відбудуться вибори, а звернувся до українського народу, бо не хочеться «накаркати». Але таке враження, що ми йдемо до «надзвичайки», — настращав усіх Леонід Кравчук.
Вже після виступу, спілкуючись із журналістами, Леонід Макарович розвинув свою думку: «Що робити Президенту, коли вже півроку немає влади — треба вводити надзвичайний стан».
Біля кореспондента «Дня» опинився ще один патріарх української політики Володимир Горбулін:
— Ви також вважаєте, що нам загрожує «надзвичайка»?
— Я гадаю, що ми ще не готові дійти до крайньої межі. Бо нічого гіршого за громадянську війну не буває, тому що при громадянській війні не буває кордонів. Сьогодні випліскується такий негатив з усіх джерел, але я все-таки сподіваюся, що результати виборів прочистять деякі мізки, й якийсь маленький фундамент для консенсусу буде знайдено. Україна на це просто приречена.
— А як вам взагалі ця передвиборна кампанія. Складається враження, що партії просто змагаються, хто більше дасть грошей на дитину...
— Це популізм, а не програми. Взагалі, що таке програма? По-моєму, всі забули. Програма має спиратися на точні фінансові розрахунки чи принаймні екстраполювати сьогоднішній бюджет на три-чотири роки вперед. Тоді про щось можна говорити. Я не маю такої впевненості, що екстраполяція наших фінансових можливостей проводиться серйозно.
— Нещодавно в Партії регіонів з'явилася інша фішка — референдум. Все-таки регіонали так довго трималися, так довго не торкалися теми мови й НАТО. Чому зараз зірвалися?
— Для мене це було несподіванкою. Вони дійсно довго трималися, й я пам'ятаю, як прем'єр говорив про те, що не слід використовувати в передвиборній кампанії питання мови й НАТО. Питання місцевого самоврядування набагато ближче до інтересів кожного жителя України. Мені здається, що в Партії регіонів сподіваються, що питання щодо НАТО дасть якусь дельту в результатах виборів. Але я, чесно кажучи, не дуже в це вірю.
— Ваш прогноз, що буде після виборів. Знову боротьба й коаліціада?
— Нічого хорошого після виборів не буде. Україні, відверто кажучи, вже набридла ця перманентна виборча кампанія. У нас вже серйозний відсоток населення починає жити за рахунок виборів. Більш непродуктивної трати часу важко собі уявити.
P.S. Після всіх виступів почалося головне — нагородження лауреатів премії «Українського форуму» «Лицарським пером». Мабуть, єдина журналістська премія, яка вручається не тільки за майстерність і професіоналізм, а й за порядність. У наш час «джинси» — це, можна сказати, рідкість. Отже, перша премія дісталася відомій телеведучій Ганні Безулик.
ДОВІДКА «Дня»
Громадсько-політичне об'єднання «Український форум», створене влітку 2006 року за ініціативою відомих українських політиків, економістів, громадських і державних діячів, вчених, митців, які поділяють спільні державницькі позиції, відзначає першу річницю своєї діяльності. Мета об'єднання — сприяти створенню моделей ефективної участі громадськості у визначенні засад державного та суспільного розвитку, зміцненню громадянського суспільства, розширенню перспектив України у сучасному світі.
7 серпня 2006 року була оприлюднена перша заява «Українського форуму»: «СУСПІЛЬСТВО МАЄ НАРЕШТІ СТАТИ АКТИВНИМ СУБ'ЄКТОМ У ВИЗНАЧЕННІ ДОЛІ ДЕРЖАВИ», яка отримала широкий резонанс у суспільстві.
При «Українському форумі» створені громадські ради з актуальних напрямків державного розвитку, в діяльності яких беруть участь керівники та співробітники наукових і науково-дослідних інститутів, вищих навчальних закладів, дипломати, незалежні експерти. «Український форум» має офіційних представників у Львівській, Одеській і Черкаській областях, а також в Австрійській Республіці та США.