Позавчора розпочався перший етап приватизації ВАТ «Укртелеком»— відкрито пільговий продаж 13-відсоткового пакету акцій підприємства. 2,08% статутного фонду компанії планується реалізувати працівникам підприємства, 5,919% — іншим громадянам, які мають право на пільгову купівлю акцій, 5% — керівництву підприємства. Від пільгового продажу акцій «Укртелекому» буде отримано 160 млн. грн., 60% з яких надійде до державного бюджету, 30% піде на технічне переобладнання та економічний розвиток вітчизняного електрозв’язку, 10% — на потреби Міністерства оборони.
З 1 жовтня в усіх регіонах України почали діяти 700 пунктів з прийому заяв на придбання акцій «Укртелекому». Вони працюватимуть протягом двох місяців — до 1 грудня 2001 року. За цей час понад 200 тисяч громадян України — нинішніх та колишніх працівників підприємства — зможуть реалізувати своє право на придбання акцій ВАТ за ціною вдвічі нижчою від номінальної. Порядок проведення підписки на акції передбачає, що на одного громадянина припадає пакет із 3060 акцій, вартість якого за пільговою ціною становить 382,5 грн. Звичайно, не всі акції, призначені для пільгового продажу, буде викуплено (перш за все це пов’язано з великим рівнем міграції серед зв’язківців-пенсіонерів): як повідомив голова Держкомітету зв’язку та інформатизації України Станіслав Довгий, залишок цих акцій планується виставити для продажу на міжнародних фондових біржах, що дозволить відслідкувати формування ринкової ціни «Укртелекому».
Щодо продажу на відкритих торгах основного пакету акцій, який становить 37% статутного фонду (решта — 50% + 1 акція закріплено у державній власності), то, судячи з усього, це питання не найближчої перспективи. За словами С.Довгого, успішний продаж «Укртелекому» — найбільшого зараз стратегічного об’єкта приватизації в Україні — залежить від того, наскільки виважено буде проведено попередню роботу. При цьому, зазначив він, треба враховувати багато внутрішніх і зовнішніх чинників, зокрема, ситуацію на телекомунікаційних ринках після того, як провідні у світі оператори зв’язку вклали чималі кошти в придбання ліцензій на техніку третього покоління. «Важливо, наскільки точно обрано час проведення конкурсу», — підкреслив С.Довгий і послався на досвід інших країн, де приватизація національного оператора зв’язку тривала до 10 років. Крім ретельного вивчення світової кон’юнктури і роботи з потенційними інвесторами, сказав С.Довгий, треба всіляко підвищувати інвестиційну привабливість «Укртелекому»: цій меті, зокрема, служить введення у 2002 році 450 тис. телефонних номерів — вдвічі більше порівняно з минулим роком.
Відкритим поки що залишається питання про продаж 51% акцій UMC, які належать «Укртелекому». Таку невизначеність С.Довгий пояснює тим, що досі немає одностайності щодо цього серед засновників ЗАТ (німецька Deutsche Telekom, датська TeleDANMARK International та голландська KPN). Тим часом на недавньому засіданні робочої комісії з приватизації під головуванням прем’єр-міністра вже розглядалися три можливі варіанти розвитку подій (акції UMC взагалі не продавати, продати увесь пакет, продати 25% акцій). Однак остаточне рішення не було прийнято.