Одним із наслідків такої небезпечної тенденції голова партії вважає надмірну ліквідність банківської системи України. Поточного року, сказав він, валютне кредитування виробництва стало майже неможливим; те саме стосується й гривневого кредитування. Українські банки, зазначив В.Пинзеник, зараз не хочуть брати в заставу під кредит навіть нерухомість.
Появу зайвих грошей на кореспондентських рахунках комерційних банків голова партії пов'язує з дефіцитом бюджету України. За його даними, рівень дефіциту держбюджету зараз становить близько 2,77 млрд. грн., що перевищує погоджений із міжнародними фінансовими організаціями показник на 812 млн. грн.
Як зазначив В.Пинзеник, у першому кварталі наступного року Україну чекають виплати за зовнішніми зобов'язаннями в розмірі 5 млрд. грн., що можна порівняти із загальним обсягом ліквідних резервів Нацбанку України. При цьому, підкреслив він, шанс отримати зовнішні валютні позики Україна одержить в найкращому разі не раніше, ніж у лютому наступного року.
Надзвичайна ситуація, що склалася на валютному ринку України наприкінці року, вимагає надзвичайних заходів з боку уряду. В ситуації, коли Україна має шанс залишитися взагалі без валютних резервів, необхідно ввести надзвичайний режим управління бюджетом. «Треба забути про пільгове оподаткування ряду суб'єктів підприємницької діяльності», — підкреслив народний депутат, оскільки це означає прямі втрати державного бюджету.
На думку Пинзеника, держава має вжити рішучих заходів для дерегуляції підприємницької діяльності i встановити цивілізовані стосунки між владою та бізнесом. В.Пинзеник вважає ганебним для України становище, «коли кожен підприємець для влади є потенційним злочинцем».
Останні кілька років, вважає В.Пинзеник, уряд змушений був «пливти за течією подій», виступаючи здебільшого лише в ролі «пожежної команди» Відповідаючи на запитання журналістів щодо прогнозу розвитку економічної ситуації в країні, голова партії «Реформи і порядок» підкреслив, що це залежить від дій нового уряду. Разом з тим, вважає він, «ймовірність того, що «нагорі» є запит на дуже серйозні політичні зрушення, — дуже мала». На переконання В.Пинзеника, «ситуацію ще можна зупинити і навіть повернути назад», повідомляє УНІАН.
ДО РЕЧІ
Глава НБУ Віктор Ющенко впевнений у тому, що ситуація з курсом національної валюти, який зріс останнім часом, найближчими днями стабілізується. Коментуючи в інтерв'ю журналістам у четвер у Києві останні події на валютному ринку, глава НБУ підкреслив, що «спокійно» сприймає те, що відбувається, передусім, «з точки зору управління грошовою базою». Події останнього часу глава НБУ пов'язує з «колосальною пропозицією гривні». В. Ющенко нагадав про значні бюджетні витрати у серпні-жовтні цього року в частині касового обслуговування: пенсії, зарплати, соціальні виплати. За цей час частка готівки в обігу в загальній структурі грошових мас зросла до 45,8%. Тепер «те, що за 3 місяці нагромаджувалося у готівковій формі, у листопаді почало повертатися у банківську систему», — сказав він. Це обумовило інтенсивне зростання пропозиції гривні, зазначив глава НБУ. І хоч процеси, які відбуваються на валютному ринку, Віктор Ющенко вважає нормальними, він повідомив, що Нацбанк вичерпав можливості нейтралізації зайвої пропозиції гривні. Глава НБУ вважає, що вирішальним чинником у нинішній ситуації стало неефективне управління державними фінансами. Ситуацію можна змінити за дуже короткий термін, вважає Ющенко, змінивши оперування ресурсами бюджету, насамперед, центрального. Мова йде про депонування в системі центрального банку будь- яких коштів». «У нас немає підстав сьогодні панікувати. Я впевнений, що коли уряд підтримає позицію Національного банку, то вже найближчими днями будуть помітні результати цього», — наголосив В.Ющенко.