Вельми символічним вважає голова правління «Національного резервного банку» (Росія) Олександр Лебєдєв збіг двох подій: засідання Консультативної ради з питань іноземних інвестицій при Президентові України і відкриття в Києві «Національного резервного банку — Україна». Не менш символічним назвав банкір на вчорашній прес-конференції в Києві також продаж НРБ (два тижні тому) своєї участі в цюріхському банку. За його словами, умови для роботи російського капіталу в Україні набагато кращі, як у Західній Європі. При цьому він також зазначив, що Україна має практику ставлення до інвесторів «як національних, так і іноземних», яка ліпша, аніж у Росії.
Як сказав О.Лебєдєв, Україна ретельно вивчала досвід Росії та вчилася завдяки незначному відставанню на чужих помилках. Як приклад він згадав те, що на реєстрацію «НРБ — Україна» Нацбанком України було потрібно три місяці і 12 днів, тоді як така ж процедура стосовно філії банку в Санкт-Петербурзі зайняла рік і три місяці. Довелося навіть подавати в суд на Центробанк Росії, «щоб спонукати його виконувати свої обов’язки», — сказав О.Лебєдєв.
Банкір розповів журналістам про свої зустрічі в рамках Консультативної ради з іноземних інвестицій із Президентом Леонідом Кучмою та прем’єр-міністром Анатолієм Кінахом. «Я з великим задоволенням вислухав поздоровлення (із приводу відкриття банку), — сказав О.Лебєдєв і додав: — Мені було дуже приємно, що прем’єр-міністр, із яким я знайомий гірше, як із Президентом, дуже добре поінформований про ту роботу, яку НРБ провадив в Україні до відкриття банку («НРБ — Україна»)». О.Лебєдєв нагадав, що за показниками фінансових інвестицій та інвестиціями в реальний сектор економіки України НРБ обганяє будь-який західний банк. За його словами, інвестиції в єврооблігації України, а також прямі інвестиції, оформлені на афельованих (уповноважених. — Авт. ) юридичних осіб, становлять приблизно $420 млн.
Разом із тим, відповідаючи на запитання «Дня» про оцінку ним результативності міжнародного форуму «Перспективи збільшення іноземних інвестицій в Україні», що закінчився вчора, О.Лебєдєв розповів про внесені ним на форумі пропозиції щодо повернення в Україну та й у Росію вивезених із цих країн капіталів. На думку банкіра, із цією метою потрібно спонукати країни Заходу та міжнародні фінансові організації створити режим «несприяння для українських і російських грошей, в якому всі засоби гарні: від публікації списків «чорних» банків, з якими ми не рекомендуємо працювати, — до подачі судових позовів на ці банки». Другий пропонований захід — лібералізувати режим відкриття рахунків офшорних компаній-нерезидентів, який сьогодні дуже складний, із тим, щоб ті, які не вірять державі, але все ж вважають, що час уже покидати іноземні банки, могли б поки що зберігати гроші в наших країнах анонімно. Як вважає О.Лебєдєв, через кілька років наші уряди все-таки зможуть видати індульгенції тим, котрі свого часу перевели гроші у вітчизняні банки «для роботи в економіках цих країн».
Тим часом найперспективнішим напрямом інвестиційної діяльності НРБ його керівництво вважає роботу з газовим боргом України. За словами О.Лебєдєва, відповідні пропозиції, які перебувають в його переоформленні в корпоративні єврооблігації НАК «Нафтогаз України», доведено до відома урядів України та Росії. Банк збирається спільно з консорціумом міжнародних банків викупити ці зобов’язання з тим, щоб зменшити зовнішній державний борг України, перетворивши його на гривневий, і потім вкласти під контролем Нацбанку України в будівництво різних об’єктів, також і в Криму. При цьому О.Лебєдєв назвав абсолютно нереальними надії на конвертацію українського газового боргу в приватизаційні цінні папери, оскільки це суперечить і законодавству, і національним інтересам України.